Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Arsız Davet (Tiyatro Ak’la Kara)

Posted by Aydın Ergil 10 Eylül 2013

Mesajgönderen aydinergil » 10 Eyl 2013 19:02

Arsız Davet
Yazan: Kerem Kobanbay
Yönetmen: Murat Sarı
Yönetmen Yardımcı: Şendal Yıldız – Akın Tezer Tunalı

Oyuncular: Buket Dereoğlu, Elif Erdal, Kerem Kobanbay, Levent Ünsal, Mustafa Dinç, Yeliz Şar ve Nur Subaşı

Komedi bu sezon Kerem Kobanbay’ın yazdığı Arsız Davet oyunuyla sürüyor… Murat Sarı’nın yönettiği bu keyifli yolculukta, “Arsız Davet” seyircisine 27 kere kahkaha atmayı garanti ediyor…Eşi Can’ı Amerika’ya gönderen Polat, eve sevgilisi Nur’u getirmiştir. Bu sırada kardeşi Ferhat, arkadaşı Kaya’ya olan kumar borcunu ödemek için Polat’dan borç istemeye gelir. Fakat Kaya’nın sevgilisi Gül’ün borcu tahsil etmek üzere eve geleceğinden habersizdir. Gül’ü daha kimse görmemişken, Amerika’ya vize problemi yüzünden giriş yapamadan eve dönen Can görür. Ferhat onları bir arada görünce, Gül’ü Polat’ın sevgilisi sanır ve Can’a kendi sevgilisi Nur olduğunu söyler. Fakat Nur da ortaya çıkar. Mecburen onu da Kaya’nın sevgilisi Gül olarak tanıtırlar. Ardından kumar borcunun peşinde olan Kaya da gelince, kendilerini doğaçlama gelişen arsız bir davetin içinde bulurlar. Partidekilere servis yapan Siyami Bey’in başına gelenler, her şeyi daha da içinden çıkılmaz bir hale getirir.Oyun karakterleri üst üste gelen aksilikler içinde kıvranırken, siz gülmekten yerinizde duramayacaksınız

2 Yanıt “Arsız Davet (Tiyatro Ak’la Kara)”

  1. SERAY ANIL said

    Kerem Kobanbay, bu tipteki güldürülerin iskeletini çok iyi analiz etmiş ve bu iskeleti Türkiye’ye özgü durum, davranış ve repliklerle zenginleştirerek ortaya çok iyi bir metin çıkarmış. Metnin başarısına uyumlu oyunculuklar da eklenince ortaya çok güzel bir oyun çıkmış. Bu tip güldürülerde bir süreden sonra seyirciyi sıkma ve güldürücü olmakla bayağı olmak arasındaki ince çizginin negatif tarafına geçme riski oldukça yüksektir, ancak bu oyunda ikisi de olmadı; ben oyunu hiç bitmemesini isteyerek izledim. İzlemenizi öneririm.

  2. Kurulduğundan bu yana Kadıköy’de polisiye, güldürü türlerinde güzel örnekler üreten Tiyatro Ak’la Kara bu kez, Ray Cooney tarzı yerli bir güldürüyü sahneye koymuş: Arsız Davet. Yazar Kerem Konanbay da oyuncular arasında. Kadroya dışardan da destek sağlanmış, “beş kapılı” (bu oyunda altı, hatta mutfağı da sayarsak yedi kapılı) yanlışlıklara, yalanlara, raslantılara dayalı hatırı sayılı bir güldürü çıkmış ortaya. Oyunda her karakterin önemi var. Hizmetkarı oynayan Nur Subaşı da gülmüyor güldürüyor. Oyunda bol bol güldüğümüze ve dikkatimiz dağılmadığına göre herşey başarılı demektir. Bu arada neredeyse Ak’la Kara’nın tüm güldürülerinde rol alan Levent Ünsal’ın başarısının altını çizmeden geçmemek gerekir.

Sorry, the comment form is closed at this time.