Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Aşk Köpekliktir (Tiyatro Ak’la Kara)

Posted by Aydın Ergil 10 Eylül 2013

Aşk Köpekliktir

Yazan: Ahmet Ümit
Yönetmen: Savaş Özdural
Yönetmen Yardımcısı: Müjde Başkale

Oyuncular: Fatih Gülnar, Füsun Kostak, Özgür Özdural, Pelin Turancı, Arda Meriçliler

Polisiye romanlarıyla okuyucunun yakından takip ettiği Ahmet Ümit’in oyunlaştırdığı “Aşk Köpekliktir” dünya premierini yapıyor.
Kaybolmuşluğun ardında saklanan neydi….
Ölüm mü? Aşk mı?….

Reklamlar

2 Yanıt to “Aşk Köpekliktir (Tiyatro Ak’la Kara)”

 1. SERAY ANIL said

  Oyunu hikayeyi okumadan izlediğimden ilk çıkarımım Jasmine ile Ayşe’nin aynı kişinin yaşadığı bir kişilik bölünmesi olduğu idi, beni bu çıkarıma iten de oyunun son sahnesi oldu, ancak biraz araştırınca anladım ki Jasmine ve Ayşe iki ayrı kişiler. Zaten Jasmine ve Ayşe’nin aynı kişi olması oldukça zorlama inandırıcılığı düşük bir kurgu olurdu, bu nedenle iyi ki ayrı iki kişiler. Dekora bir masa daha eklense daha iyi olabilir, tek masadan ibaret bir bar gerçeklik hissini zedeliyor. Işık tasarımı oyunu destekleyen iyi bir düzeydeydi, özellikle Ayşe’nin rüyasını temsil eden gölge oyunu çok başarılıydı. Tüm oyunculukları doğal ve başarılı buldum, Füsun Kostak metnin kendi üzerine düşen yükünü çok iyi sırtlamış. Özetle; seyir zevki veren, iyi çalışılmış, güzel bir oyun diyebilirim.

 2. Barmen Rafo ve bir de Ayşe’nin bir barın köşesinde yaptıkları konuşmaları içeren roman nasıl tiyatroya aktarılır diye düşünerek oyuna geldim.

  Senaryo romanın yazarı Ahmet Ümit tarafından hazırlanmış. Sahneye ise Savaş Özdural koymuş. Salona girince sağ köşede sahnenin içine dogru bir bar görüyorsunuz, önünde de iki bar sandelyesi, tam sağ köşede ise bir müzisyen taburesi ve üstündeki ışıklı levhada “Gezi Caz Bar” yazısı. Eh en azından burada da trompet çalan romanın kahramanı Stefan oturuyor diye simgelenecek diye düşünüyorum. Sol tarafta ise 3 sandalye ile bir masa. Tamam burada da Ayşe ve Nesrin ilk gece bara geldiklerinde oturacak. Güzel her şey tamam. O da ne oyun başlar başlamaz, sol tarafta ışıklı perde arkasında bir kanepe ve bir kadın kanepede uyuyan bir kişiyi bıçaklıyor. Anlaşıldı buda temsili cinayet.

  Daha fazla anlatmayacağım çünkü gidip görmeniz gerekiyor bu iş anlatmakla olmayacak.

  Sadece şunu söylemek istiyorum: bir roman nasıl bu kadar güzel tiyatro sahnesinde canlandırılabilir? Seyredin ve karar verin. Tek eleştirim, “acaba romanda olmayan son bitiriş sahnesi ilave edilmeseydi daha iyi mi olurdu” demeden edemiyeceğim. Biraz iyi bitmesini istediğimiz Türk Filimlerine benzemiş. Gerçi romanın başına dönülmüş, yine de biraz ekleme gibi olmuş. Yönetim ve ışıkların oyunu ile Ayşe’nın geçmişi anlattığı bölümlerin canlandırılması anlaşılmayı kolaylaştırmış.

  Füsun Kostak, Ayşe rolünde, Barmen Rafo Özgür Özdural, Nesrin Pelin Turanlı ve Fatih Gülnar ise Stefan’ı oynuyor hepsi başarılı ayrıca Stefan’ın trompetle iki parçayı da çalması Gezi Caz Bar’a gerçekçi bir hava veriyor. İyi seyirler…

Sorry, the comment form is closed at this time.