Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Cyrano de Bergerac (Tiyatro Ak’la Kara)

Posted by Aydın Ergil 10 Eylül 2013

CyranoYazan: Edmond Rostand
Yönetmen: Atilla Şendil
Yönetmen Yardımcısı: Müjde Başkale, Şendal Yıldız

Oyuncular: Savaş Özdural, Işık Yönt, Cem Kurtoğlu, Levent Ünsal, Mustafa Dinç, Pelin Turancı, Taylan Atlıhan, Şendal Yıldız, Tanju Yıldırım, Müjde Başkale, Arda Meriçliler, Adem Türker, Can Esendal, Ayhan Aktaş

Cyrano de Bergerac kılıcının gücü kadar, etkili ve güzel konuşması ve burnunun büyüklüğü ile de tanınmış bir silahşördür. Kuzeni Roxane’a olan aşkını burnunun iriliği nedeniyle duyduğu kompleks yüzünden dile getirememiştir. Cyrano’nun emrindeki yeni yetme yakışıklı silahşör Christian da Roxane’a aşıktır; ne var ki aşkını Roxane’ı etkileyecek kadar güzel kelimelerle ifade edemeyeceği için suskun kalır. Roxane ise Christian’ı görüp beğenir ve bir ağabey olarak bildiği Cyrano’dan bu genç adamla irtibatlarını sağlamasını rica eder. Cyrano, duygularını perde arkasından olsa da Roxane’a bu yakışıklı silahşör aracılığıyla aktarabilmek için, Christian’a değişik bir öneride bulunur: Cyrano bütün aşk mektuplarını yazacak ve ikili buluşmalarda suflör görevini üstlenecektir. Bu şekilde gelişen ilişki, silahşörlerin cephe emri almasıyla yeni bir boyut kazanır…

Cyrano tüylü şapkasına ve harikulade tafrasına rağmen size yakındır ve sizin içinizdedir. Devrin hay ve huyu karşısında başınızı dimdik tutmak mı istiyorsunuz? Eğilmekten kambur, sürünmekten kötürüm olmak hoşunuza gitmiyor mu? Hak bildiğiniz şeye aşık, batıl dediğiniz şeye düşman mısınız? O halde Cyrano’yu seveceksiniz,çünkü onda kendinizi bulacaksınız. Belki onun gibi ” İstemem eksik olsun” demeyeceksiniz, fakat onun bu sefilliğe indirdiği tokatta, pespayeliğe karşı duyduğunuz hiddetin zaferini ve bu zaferin lezzetini duyacaksınız. Cyrano, size kendini feda etmenin ve bu feda da ölçü ve sınır tanımamanın esrarengiz sihrini hissettirecek.

Bu romantik kahramanlık hikayesine eşlik ederken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız…

4 Yanıt to “Cyrano de Bergerac (Tiyatro Ak’la Kara)”

 1. Füsun Büyükgören said

  Cyrano de Bergerac oyuncuların performansı, oyunun akıcılığı, izleyenleri içine alması ile dört dörtlük bir oyundu. Oyuncular karakterlerle öylesine özdeşleşmişlerdi ki, ben orada o dönemi yaşadım. Ve en önemlisi Gerçek Aşk’ın ne olduğu, ne olamayacağını anladım… Oyun bitiminde gözlerimdeki yaşları gizlemeye çalışırken , bir de baktım ki ağlayan tek kişi ben değilim…Daha ne denebilir ki bir oyunun başarısı için…Bu oyuna herkes gitmeli…Aşk’ ı anlamak, yaşamak ve yaşatmak için gitmeli… Oyunda emeği geçen herkese yürekten teşekkür ederim.

 2. SERAY ANIL said

  Cyrano de Bergerac muhteşem ancak muhteşem olduğu kadar da sahnelenmesi oldukça zor şiirsel bir metin, özellikle Cyrano üzerindeki yük oldukça ağır, ancak Savaş Özdural bu yükü başarıyla taşımış, naif silahşörü yüreğimizde hissettik. Christian rolündeki henüz MSÜ’de öğrenci olan Ayhan Aktaş da oldukça başarılı bir performans sergiliyor, geleceğe yönelik takip edilmesi gereken bir oyuncu olduğu görüşündeyim. Dövüş sahnelerindeki koreografi kusursuz, ışık tasarımı çok iyi. Atilla Şendil’in başarısının hakkını da teslim ettikten sonra oyunun mutlaka izlenmesi gerektiğini vurgulamak isterim.

 3. nurdan said

  Oyunda en küçük rolden en büyüğüne kadar hepsi başarılıydı. Oyuncuların kapıdan başlayarak dönemin kıyafetleriyle seyirciyi karşılamaları oyunun geçeceği dönemin havasına girmemize neden oldu. İyi hazırlanılmış. Cyrano, tiradları dışında, oyunu ile de seyirciyi etkiledi.

  Bir çok şey detayıyla düşünülmüş. Sadece “bence” eksik olan şey dekordu. Daha doğrusu, sahne derinlemesine daha fazla kullanılmalıydı, seyirciye yakın olmak güzel ama derinlik oyunun havasını da değiştirecekti. Belki “ay” ın gökyüzünü süslemesi sahnenin derinlemesine kullanımını engellemiştir, bilemiyorum.

 4. Aydın Ergil said

  Tiyatro Ak’la Kara’nın Kadıköy’de iyi işler yaptığını geçen yıl yazmıştım. Polisiye ve güldürü derken, bu yıl da bir trajediyi almışlar repertuarlarına. Bir de Michelangelo’daki unutulmaz yorumuyla dikkatleri çeken Atilla Şendil’i yönetmen olarak aralarına katarak önemli bir atılım yapmışlar bu yıl. Cyrano de Bergerac bir klasik başyapıt. Oyun sinemaya da uyarlandı. Başta Savaş Özdural olmak üzere oyundaki tüm oyuncular başarılı. Bu tür oyunları ancak ödenekli tiyatrolar sahneye koyabiliyorlardı, Ak’la Kara hem ödenekli değil, hem de küçücük bir sahnesi ve salonu var, Cyrano de Bergerac gibi bir oyunu başarıyla sahnelemiş.

Sorry, the comment form is closed at this time.