Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Kaç Baba Kaç (Bakırköy Belediye Tiyatroları)

Posted by Aydın Ergil 20 Eylül 2013

KAÇ BABA KAÇ

Yazan: Ray COONEY

Çevirenler: Haldun DORMEN – Kemal UZUN

Yönetmen: Haldun DORMEN

Dekor: Osman ŞENGEZER

Kostüm: Sadık KIZILAĞAÇ

Işık: İlker DURSUN

Reji Asistanları: Emel TURAN, Onur DURMAZ, Volkan YILMAZ

ROL DAĞILIMI

Dr. David MORGAN: Erol Ozan AYHAN

Dr. Mike WILLIAMS: Emre KOÇ

Rosemarry MORGAN: Yonca CEVHER

Dr. Ted BONEY: Ali Rıza KUBİLAY

Başhemşire: Nurhayat ATASOY

Rektör: Alper KUT

Anne: Nevşim Ayşen ERZAT

Jane TATE: Didem GERMEN

Genç Hemşire: Zeynep KÖSE

Leslie: Bulut AKKALE

Komiser: Murat ŞENOL

Bill LESLEY: Aytekin ÖZEN

Fars türünün iki usta ismi; yazar Ray Cooney ve yönetmen Haldun Dormen buluşuyor.

‘Kaç Baba Kaç’; kirli geçmişin en umulmadık anda nasıl ortalığa saçılabileceğini gözler önüne seren bir komedi.

Doktor David Morgan oldukça gergindir, kariyerinin en önemli sunumlarından birini yapmaya hazırlanmaktadır. Kariyerinin dönüm noktasını belirleyecek olan sempozyumun başlamasına oldukça kısa bir zaman kalmıştır. Morgan konuşmasının provasını yaptığı esnada geçmişten hiç beklenmedik bir misafir çıkagelir. Yıllar evvel yasak aşk yaşadığı Jane Tate onu görmek istemektedir. Üstelik Doktor’a vereceği bir de havadis vardır. Morgan’ın 18 yıl önce evlilik dışı yaşadığı ilişkiden bir çocuğu dünyaya gelmiştir. Genç adam, babası ile tanışmak ve ona kendini tanıtmak için hastaneye gelmiştir. Ancak babasını henüz tanımayan genç, hastaneye gelirken sarhoş ve ehliyetsiz araba kullandığı için polis tarafından aranmaktadır. Leslie, peşinde polisle hastane koridorlarında babasını aramaktadır. Üstelik Doktor Morgan’ın karısı da hastanededir. Konuşma yapmasına ise artık dakikalar kalmıştır.

Morgan’ın bu çok önemli günde, bir yolunu bulup geçmişin üstüne çöken gölgesinden kurtulması gerekmektedir. Doktor,  meslektaşı Ted’den yardım ister. Ancak zaten karışık olan işler iyice  arapsaçına döner. Yalanlar olayı daha da içinden çıkılmaz hale getirir.

‘Kaç Baba Kaç’ evlilik, yasak aşk ve kariyer üzerine kargaşa ile örülü soluksuz bir komedi.

2 Yanıt to “Kaç Baba Kaç (Bakırköy Belediye Tiyatroları)”

  1. nurdan said

    Metin gereği oyunnun 2. perdesi biraz uzun olsada oyuncuların başarısı insanları ayakta tutmaya yetti. Daha önce Şişman Domuz’da izlediğimiz baş rol oyuncularından Erol Ozan Ayhan burada yine başrolde ve Ali Rıza Kubilay ile birlikte oyunu sırtlıyorlar. Yine “Şisman Domuz” da başrolü oynayan Nurhayat Atasoy buradaki başhemşire rolü ile komedi dalındaki başarılarını sürdürmekte. Diger rollede çok güzel dağılmış tüm oyuncular bizi zinde tutabilmek için ellerinden geleni yaptılar, iki saat boyunca tek kelime ile kendilerini paraladılar. Bu üçüncü kez aynı oyunu 3.ayrı gruptan izledim, en zevk alarak izlediğim, hoşuma giden Bakırköy Belediye Tiyatrolarının oyunu idi.

  2. Aydın Ergil said

    Ray Cooney’in Kaç Baba Kaç’ını bu belki de dördüncü kez izleyişim. Daha önce başka tiyatrolar da bu farsı (vodvili) oynamışlardı, bu sonuncusu hepsinin de önüne geçti, çünkü oyunda Haldun Dormen gibi bir ustanın ve Bakırköy’ün başarılı oyuncularının imzası var. Haldun Dormen komedide tempoyu sürekli yüksek tutan bir yaklaşıma sahip. Oyuncular da bu hızı başarıyla yakalıyorlar. Özellikle Dr Morgan rolündeki Erol Ozan Ayhan ve Dr Ted Boney rolündeki Ali Rıza Kubilay oyunun ana direkleri olmuş, buna diğer oyuncuların da desteği eklenince, oyun, izlenmesi gerek bir komedi haline gelmiş. Dormen ustayı kutluyoruz.

Sorry, the comment form is closed at this time.