Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

İyi Geceler Desdemona (Kent Oyuncuları)

Posted by Aydın Ergil 22 Ekim 2013

Desdemona

“İyi Geceler Desdemona, Günaydın Juliet”

Yazan: Anne-Marie MacDonald
Yöneten: Kadriye Kenter
Çeviren: Balam Kenter

Oynayanlar-1: Kadriye Kenter, Birce Akalay, Serkan Altıntaş, Osman Kot, Ozan Ayhan, Yunus Emre Yıldırımer, Ebru Soyuerden, Tuğçe Sartekin Karasu, Sinem Sarızayim

Oynayanlar-2: Kadriye Kenter, Ebru Soyuerden, Tuğçe Sartekin Karasu / Sinem Sarızayim, Serkan Altıntaş / Ozan Ayhan, Osman Kot

Rol Dağılımı:

Constance: Kadriye Kenter
Desdemona, Ramona, Mercutio, Hizmetkar: Ebru Soyuerden
Juliet, Julie, Kıbrıslı Asker: Tuğçe Sartekin Karasu / Sinem Sarızayim
Romeo, Iago, Anlatıcı, Hayalet: Serkan Altıntaş / Ozan Ayhan
Othello, Profesör Claude Night, Tybalt, Juliet’in Dadısı: Osman Kot

Kostüm: Sadık Kızılağaç
Müzik: Serpil Günseli
Kreatif Danışman: Uğur Babürhan
Aranjör: Uğur Cümbüşel
Stüdyo: Fikir Sanayi
Koreografi: Marina Gökçe
Işık: Cemal Baykal
Işık Tasarım Danışmanı: Ayşe Sedef Ayter
Dekor: Kenter Atölye
Mask ve Butaforlar: Cecile Alexandre
Fotoğraflar: Emrah Nihat Erel

“İyi Geceler Desdemona, Günaydın Juliet,” Shakespeare’in en iyi bilinen iki tragedyası “Romeo ve Juliet” ile “Othello”’yu bildiğimizden çok farklı bir bakış açısıyla, birer komedi olarak, yeniden hayal ediyor. Ortaya zekice örülmüş muhteşem bir komedi çıkıyor.

Kendine güveni olmayan araştırma görevlisi Constance, Shakespeare üzerine bir doktora tezi yazmaktadır. İçinde ne yazdığı tam olarak bilinmeyen ancak Shakespeare’in hem “Othello” hem de “Romeo ve Juliet” için kullandığı ana kaynak olduğu düşünülen bir el yazmasını çözümleye çalışmaktadır.

Constance’a göre bu iki oyun da aslında komedi olarak yazılmışlardır fakat sonradan Shakespeare tarafından trajediye dönüştürülmüşlerdir. Shakespeare’in diğer birçok oyununda olduğu gibi bilge bir soytarı olayların akışına müdahale etse belki de oyunların sonunda kimse ölmeyecektir.

Bir hayalkırıklığı anında el yazmasını çöpe atan Constance, pişman olup çöpe kolunu tekrar soktuğunda birden bire Alice Harikalar Diyarında’da Alice’in tavşan deliğinden geçmesi gibi, kendini bir başka boyutta, Shakespeare’in dünyasında bulur. Hem “Othello” hem de “Romeo ve Juliet’”te komedinin tragedyaya dönüştüğü anlara müdahale ederek felaketi önlemeye çalışır.

Peki gerçekten her şey bu kadar basit midir? Olayların akışı değişse bile ya karakterlerin kendileri trajik özelliklere sahipse? Constance el yazmasını kimin yazdığını, bilge soytarının kim olduğunu ve kendi kaderini bulabilecek midir?

Shakespeare’in en iyi bilinen eserlerini farklı bir bakış açısıyla yeniden yorumlayan, özellikle de Shakespeare’in kadın karakterlerine oyunlarında eksik kalan renkli bir arka plan çizen bu oyunu Shakespeare’in 450’inci doğumgünü armağanı olarak Kent Oyuncuları farkıyla sahneleyeceğiz.

2 Yanıt “İyi Geceler Desdemona (Kent Oyuncuları)”

  1. “İyi Geceler Desdemona, Günaydın Juliet” Shakespeare’in karakterleri üzerine kurulmuş güzel bir oyun. Oyunculardan Ebru Soyuerden en beğendiğim, her oyuncu başarılıydı, belirtmeliyim. Başarısına diyeceğim yok ama keşke Kadriye Kenter’in rolünü fiziği ile o role daha yakın biri oynasaydı. Bir sanatçı tabii ki her rolü oynayabilir, hele yönetmen de kendiyse ona diyecek yok, bu durumda yönetmen kendini değerlendiremiyor ki. Bunun örneklerini başka tiyatrolarda da gördük, oyunu daha çarpıcı kılma şansı elden kaçıyor.

  2. SERAY ANIL said

    Bu yılın Shakespeare yılı olması nedeniyle tiyatrolarda sıklıkla Shakespeare oyunlarına tesadüf ediyoruz. İyi Geceler Desdemona, Günaydın Juliet de bunlardan biri. Oyun Shakespeare oyunlarından Othello ile Romeo ve Juliet’e farklı ve yaratıcı bir yorum getirirken trajediyi de komediye dönüştürmüş. Seyir zevki ve oyuncu performansı yüksek bir oyun, trajedilerin konularını bilmek kuşkusuz seyir zevkini daha da arttıracaktır. Kadriye Kenter başarılı ve doğal oyunculuğuyla iyi ki tiyatro var dedirtirken, Ebru Soyuerden de performansıyla öne çıkıyor. İzlemenizi öneririm.

Sorry, the comment form is closed at this time.