Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Müziksiz Evin Konukları (Tiyatro Kare)

Posted by Aydın Ergil 30 Ekim 2013

Eser : Neil SİMON
Çeviren ve Yöneten : Nedim SABAN
Dekor : Savaş DİNÇEL
Kostüm : Serpil TEZCAN

OYUNCULAR:

Serpil TAMUR Özge ÖZDER Abdül SÜSLER Asuman ÇAKIR Emrah DÜZKAYA Selim SEZİN Abdullah SEMERCİOÜĞLU

Pulitzer ödüllü aile komedisi “Müziksiz Evin Konukları”, tiyatroseverler ile buluşuyor. Müziksiz Evin Konukları, 1990’da Neil Simon tarafından yazılmış ve “Lost In Yonkers” adıyla Broadway ve Londra başta olmak üzere, tüm dünyada oynanmıştır. 1991’de Pulitzer Ödülü kazanan oyunun filminde Irene worth, Mercedes Ruehl, Richard Dreyfuss gibi ünlü isimler rol almıştır.

Tiyatrokare’nin 1992’de kuruluş oyunu olarak seçtiği bu aile komedisi, devlet sanatçısı Macide Tanır’ın yıllar sonra tiyatroya tekrar dönmesini sağlamış ve üç yıl kapalı gişe oynanmıştır. Oyun, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Macide Tanır anısına, güncel bir çeviri ve yorumla sahnelenecektir. Dekor tasarımı ödüllü tasarımcı Barış Dinçel tarafından gerçekleştirilecektir.

Oyunda, babalarının ekonomik durumunun bozulması nedeniyle, sevgisiz bir babaanne ve engelli bir teyze ile yaşamak zorunda kalan iki çocuğun hikayesi anlatılmaktadır. Tiyatrokare’nin büyük ilgi gören oyunu “Leyla’nın Evi”nde olduğu gibi kuşak çatışması ve kuşaklar arası sevgi bağı bu oyunda da perçinenmekte, günümüz izleyicisine sıcak ve insancıl mesajlar verilmektedir.

Oyunda sevgi, acıma, koruma ve sahiplenme duyguları farklı karakterlerin gözünden irdelenmekte, yaşam mücadelesi içinde yitirilen sevgi bağları ele alınmaktadır. Oyunda başrolü Devlet Tiyatrosu’nun kıdemli oyuncusu Serpil Tamur üstlenmektedir. Tamur, tiyatro çalışmalarının yanısıra, sinema ve televizyon dizileriyle de tanınmaktadır. Son olarak, “Kurtlar Vadisi”nde oynamıştır. Son olarak oynadığı “Umutsuz Ev Kadınları”ndaki kompozisyonuyla çok sevilen, Şehir Tiyatroları’nın ödüllü oyuncusu Özge Özder de diğer başrolü üstlenecektir. Nedim Saban’ın Türkçeleştirerek, sahneye taşıyacağı oyunda diğer rollerde Asuman Çakır, Abdül Süsler, Emrah Düzkaya, Abdullah Semercioğlu, Selim Tezin oynamaktadır.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Müziksiz Evin Konukları (Tiyatro Kare)”

  1. SERAY ANIL said

    Müziksiz Evin Konukları oldukça sarsıcı bir oyun, broşüründe Duygusal Komedi yazıyor, ancak öyle sert bir oyun ki gülünç sahnelerinde de gülmeye içiniz pek el vermiyor. Oyunu beğendim, bütünlüklü buldum ve izlerken tüm karakterleri ayrı ayrı duyumsadım. Bella, küçük torun ve babaanne özellikle beğendiğim performanslardı diyebilirim. Sahne ve ışık tasarımı oyunu destekler nitelikteydi ama metnin ve oyunculukların yanında özellikle öne çıkan bir durumları yoktu. İzlemenizi öneririm.

Sorry, the comment form is closed at this time.