Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Karanlık Ağzımın İçinde (Gri Sahne)

Posted by Aydın Ergil 26 Aralık 2013

Yazan: Harold Pinter
Çeviren: GRİ Ekibi
Yöneten: Ümit Doğan
Yönetmen Yardımcısı: Şaziye Konaç
Kostüm Tasarımı: Sema Özkan Yorgun
Dekor Tasarımı: GRİ Ekibi
Işık Tasarımı: Ümit Doğan
Işık Kontrol: Seda Yüz

Oyuncular:

Cem Büyük, Deniz Gündoğmuş, Esra Ergün, Gökşin Erdemli, Melis Özdemir, Özkan Özen, Recep Gogen, Sema Özkan Yorgun, Sevda Ertaş, Şafak Ersözlü, Şaziye Konaç, Ümit Doğan

Harold Pinter, 1980 yılında Türkiye’ye yaptığı bir ziyaretten sonra yazdığı Yolluk ve Dağ Dili adlı oyunlarıyla bu toprakların yıllarca söylenmemiş hikayelerini anlatıyor.

GRİ Sahne’nin yeni oyunu Karanlık Ağzımın İçinde Nobel ödüllü yazar Harold Pinter’ın beş kısa oyunu olan Yolluk, Yeni Dünya Düzeni, Tamı Tamına, Dağ Dili ve Parti Zamanı’ndan oluşuyor.

Çevirilerinin tamamı GRİ ekibi tarafından yapılan oyunların bazıları ülkemizde ilk kez sahnelecek. 1984 – 1993 yılları arasında yazılan oyunlar arasında Pinter’ın Türkiye ziyareti sonrasında Kürtçe yasağı üzerine yazdığı Dağ Dili ve Londra’da tanıştığı iki Türk kadından esinlenerek yazdığı işkenceyi konu alan Yolluk da var.

Dışarıda bir şeyler oluyor. Önemsiz bir şey mi? Yoksa dünya yerinden mi oynuyor? Olsun şimdi Parti Zamanı. Seçkin insanların partisi devam ediyor. Her yeni gün değişen dünya adaletsizliğini bir kez daha gösteriyor. Bazıları dünyaya adalet ve demokrasi getiriyor. Bunun adına Yeni Dünya Düzeni deniyor. Bir yerlerde birileri sadece düşündükleri ya da sadece var oldukları için yargılanıyor. Sıradan bir içki masasında Tamı Tamına yirmi milyon insanın kaderi belirleniyor.

Reklamlar

Sorry, the comment form is closed at this time.