Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Cimri (Devlet Tiyatrosu)

Posted by Aydın Ergil 22 Ocak 2014

Yazan: MOLIERE
Çeviren: SABAHATTİN EYUBOĞLU
Rejisör: KENAN IŞIK

DEKOR TASARIMI: SUZAN ERBİLGİN
GİYSİ TASARIMI: GÜLHAN KIRÇOVA
IŞIK TASARIMI: ÖNDER ARIK
YÖNETMEN YARDIMCISI: ÖMER HÜSNÜ TURAN
SAHNE AMİRİ: MAHSUNİ YILMAZ
KONDÜVİT: ALİ YAVŞAN
IŞIK KUMANDA: KEMAL BAŞAR

OYUNCULAR:

MEHMET ALİ KAPTANLAR, ZEYNEP ERKEKLİ, ÖMER HÜSNÜ TURAT, ONUR ERTAMAN, SİMEL KEÇECİOĞLU, EYLEM SERVER ÜNÜVAR, YELİZ ŞATIROĞLU, ENVER NECMETTİN AMAÇ, TARKAN KOÇ, GÖKAY MÜFTÜOĞLU, BELMA ŞAHİN, CAN KURŞUNLU, İSMAİL KIRCA, FERDİ ATUNER, ÇAĞRI KODAMANOĞLU

Para Düşkünü zengin Harpagon, kızı Elise ve oğlu Cléante’yi yine zengin ve paralı kimselerle evlendirip servetini arttırmak niyetindedir. Oysa Harpagon’un iki çocuğu da ekonomik ve sosyal statüleri daha aşağıda olan kimseleri sevmektedir. Çocuklar, babalarını ikna edebilmek için hem para hem de babaları için varlıklı ve Soylu bir kadın bulmak zorunda kalırlar. Zaten karmakarışık olan olaylar ve dengeler, Harpagon’un bahçesine gömdüğü altınların kaybolmasıyla büsbütün içinden çıkılmaz bir hal alır.

Bir Yanıt to “Cimri (Devlet Tiyatrosu)”

  1. Cimri bir klasik güldürü. Kim bilir kaç kez izlemişimdir. Etrafındaki herkesten kuşkulanan, küçük hesaplar uğruna büyük kayıplar verebilen Harpagon’a bir devigenlik (dinamizm) kazandıran ise Mehmet Ali Kaptanlar. Yönetmen Kenan Işık’ın da bu olanağı çok iyi değerlendirdiğini söyleyebilirim. Sahne tasarımında bahçedeki koşuşturmaların da görülebilmesi tekniği başka oyunlarda da uygulanmış ve başarılı olmuştu. Işık tasarımında Önder Arık her zamanki gibi başarılı. Bir kez de bu yılın Cimri’sini izlemenizi öneririm.

Sorry, the comment form is closed at this time.