Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Kapıların Dışında (Yolcu Tiyatro)

Posted by Aydın Ergil 10 Şubat 2014

AFİŞ - k

KAPILARIN DIŞINDA

YAZAN: Wolfgang BORCHERT
ÇEVİREN: Behçet NECATİGİL
YÖNETEN: Ersin Umut GÜLER
3D ANİMASYON, SOUND DESİNG, POST PRODUCTİON: Effective Stüdyoları
KOSTÜM TASARIMI: Ekip Çalışması
IŞIK TASARIMI: Alev TOPAL
MAKYAJ TASARIMI: Alev GÜNDÜZ

OYNAYANLAR:  Cenk Dost VERDİ, Müzeyyen DURGUN, Yasemin ERTORUN, Ersin Umut GÜLER

AFİŞ / BROŞÜR TASARIMI: Şule ÖZTÜRK
KOSTÜM UYGULAMA: Gaye KIZILIŞIK
OYUN FOTOĞRAFLARI: Saygın SERDAROĞLU, Gürcan ÖZTÜRK

       Yolcu Tiyatro seyircisi ile buluştuğu ilk oyun için, tiyatro tarihinin en güçlü savaş karşıtı oyunlarından biri olan, Wolfgang BORCHERT’ in “Kapıların Dışında” adlı oyununu, dijital 3D mapping teknolojisini kullanarak sahneliyor.

Animasyonlarla gerçek oyuncuların iç içe geçtiği oyunda, dijital teknoloji bir fon olarak değil, oyunun bir parçası olarak kullanılıyor. Oyuncuların, animasyonlar ile interaktif olarak sürekli iletişim halinde oldukları oyun, seyircilere bugüne kadar tiyatro sahnesinde yaşamadıkları farklı bir deneyim yaşatıyor.

Savaşın birey üzerindeki yıkıcı etkisinin anlatıldığı “Kapıların Dışında” oyununda, ruhsal ve fiziksel yaralarla savaştan yurduna dönen bir askerin, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamamasının hikayesi anlatılıyor.

OYUN TARİHLERİ:

5 Şubat Ortaköy Afife Jale Sahnesi 20:30

7 Şubat Şişli Kent Kültür Merkezi 20:30

21 Şubat Kadıköy Halk Eğitim Merkezi 20:30

23 Şubat Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi 19:00

5 Mart Kozyatağı Kültür Merkezi ( KOZZY ) 20:30

HAYIR de!   Wolfgang BORCHERT           
Sen. Makinanın başındaki adam ve atölyedeki adam. Sana yarın sana su boruları ve yemek kapları yapmayı bırakıp miğferler ve makinalı tüfekler yapmanı emrederlerse, yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
Sen. Tezgahın ardındaki kız ve büroda çalışan kız. Yarın sana el bombaları doldurmanı ve keskin nişancı tüfeklerine dürbün takmanı emrederlerse,
yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
 
Sen. Hastasının başındaki hekim. Yarın sana cepheye gönderilecekler için sağlam raporu yazmanı emrederlerse,
yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
Sen. Havaalanındaki pilot. Yarın sana kentlerin tepesine yakıp yok eden bombalar yağdırmanı emrederlerse,
yapacağın tek bir şey var:

HAYIR de!
Sen Köydeki, sen kentteki. Yarın askere alma belgeleriyle kapına dikilirlerse,
yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
Yeryüzünün dört bir yanındaki tüm analar, yarın size askeri hastanelerde hemşirelik yapacak, yeni savaşlarda savaşacak çocuklar doğurmanızı emrederlerse,
yapacağınız tek bir şey var:

HAYIR deyin! Analar, HAYIR deyin!
Son hayvan-insanın son hayvansı çığlığı hiç duyulmadan, hiç yanıtlanmadan kan göllerinde boğulacak…
Bunların hepsi olacak, yarın, belki bu gece, eğer… eğer… eğer…
HAYIR demezseniz!

Wolfgang BORCHERT : 1921 yılında Hamburg’da doğdu, 20 yaşında ikinci dünya savaşı için askere alındı. Yaralandı, difteri, sarılık gibi hastalıklara yakalandı. Görüşlerinden dolayı cezaevine atıldı. Sonra bağışlandı, gene savaşa sokuldu; gene hastalandı, çürüğe çıkarıldığı sırada gene cezaevine atıldı. 1945’de serbest bırakılınca Hamburg Devlet Tiyatrosu’nda reji asistanlığı yaptı, 1947’de, bir İsviçre hastanesinde ( oyununun ilk oynanışından bir gün önce ) öldü ve oyununun 30 tiyatroda birden oynandığının haberini dahi alamadı. 26 yıllık hayata, öykü kitapları, şiirler ve tiyatro oyunu sığdırdı. Çağdaş Alman edebiyatını derinden etkiledi ve kendine silinmez bir yer edindi.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Kapıların Dışında (Yolcu Tiyatro)”

  1. Yolcu Tiyatro yeni kurulmuş bu oyun onların ilk oyunu ama kadrodaki oyuncuların başarılı bir geçmişleri var, sıfırdan başlamamışlar. Böylesine zor anlaşılır bir oyunu seçmeleri de onun göstergesi.

    26 yaşında yaşamını yitiren Wolfgang Borchert’in savaş karşıtı oyununu on yıl kadar önce Altıdan Sonra Tiyatro’nun yorumuyla izlemiştim. Oyun bu kez farklı bir biçimde yorumlanmış, bence iyi olmuş. Sahne tasarımında henüz Türkçe adı konmamış olan dijital 3d mapping (sayısal üç boyutlu yerleştirme olabilir belki) tekniği kullanılmış. Sahnenin arka planında bulunan beyaz perdeye yansıtılan kamera çekimlerinde konuan bir oyuncu da oyunun parçası oluyor. Oyuncular oyunu iyice özümsemişler. Yolcu Tiyatro’nun başarılı olacağından kuşkum “yollarının” açık olmasını diliyorum.

Sorry, the comment form is closed at this time.