Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Kırmızı (Tiyatro Hal)

Posted by Aydın Ergil 30 Mart 2014

KırmızıEmmanuel Robles’in”Özgürlüğün Bedeli – Montserrat”oyunundan esinlenerek yazan: Iraz YÖNTEM
Yöneten: Güney Zeki GÖKER – Iraz YÖNTEM

Oyuncular:

İsmail KARAGÖZ, Onur SOYAL, Berkan BULUT, Metin TAŞYAĞAN, Yalçın ERTÜRK, Özlem AKDOĞAN, Hasan Hakan YILMAZ

“Biri “Konuş!” dediğinde konuşmak mı daha zordur, susmak mı?… Dört duvarın içinde kendi canını kurtarmak mı ‘yaşamak’ demektir, başkalarının hayatını kurtarmak mı?… Sadece kan mıdır kırmızı akan? Düşüncelerin rengi de kırmızı olamaz mı?”

 TiyatroHÂL 2013-2014 sezonunda beşinci oyunu KIRMIZI’yı kendi mekanları olan SahneHÂL’de 7 Nisan 2014’ten itibaren seyirci ile buluşturuyor .

KIRMIZI, dünya tarihi boyunca yeryüzüne en çok bulanmış renk. Bin yıllarca insanlar birbirlerinin, topraklar toplulukların kanlarına doymadı. Ama artık kan, rengini verdiği devrimle baş kaldırıyor yok yere dökülmeye. Toplumların kardeşçe yaşayacakları bir dünya için kananak pahasına baş kaldırıyor sisteme bireyler.

Kapalı çelik kapılar ardındaki bir sorgu odasında oynanan oyuna şahit ediyor bizi KIRMIZI.

Bir sorgucu, bir mahkum ve oyunun kurbanları arasında geçen karşılaşmanın galibi kim ve bedelleri ne olabilir? Çoğu insan normal yaşamını sürdürdüğünü zannederken sistem onları ne tür pazarlıklarla kendine dahil eder? İnsanoğlu iyiye evrilir mi? KIRMIZI , dökülen kanın değil kazanılan bağımsızlığın rengi olabilir mi ?

Reklamlar

Bir Yanıt to “Kırmızı (Tiyatro Hal)”

  1. Genç yazar İraz Yöntem, işkenceli bir sorgu öyküsündeki direnişi işlemiş bu oyunda. Tiyatro Hal’in oyuncuları da başarıyla yorumluyor. Aynı oyuncuları bir önceki oyunda güldürü kategorisinde izlemiştik. Her ikisinde de başarılılar.

Sorry, the comment form is closed at this time.