Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

Posted by Aydın Ergil 27 Mayıs 2014

IMG_2793_resize

Bir yıllık emek, bir ödül töreni sanmayın ki yalnızca seçici kurulun koşuşturmasını ve değerlendirmesini simgeliyor, siz buna bir de izlenen 79 oyuna verilen emeği de katmalısınız. Onlarsız ödül töreni olabilir miydi?

Mayıs ayının başında hepsi birbirinden başarılı 79 oyun enine boyuna değerlendirildi. Bu yıl altı kişiden oluşan seçici kurul 22 dalda 26 ödülü belirledi ve kamuoyuna duyurdu. Onlara bir de Ekin Yazın Dostları Özel Ödülü eklendi.

Ödül Töreni 26 Mayıs Pazartesi akşamı Beşiktaş Belediyesi’nin Akatlar Kültür Merkezi‘nde düzenlendi. Törene ödül alan ve verenlerden başka değerli tiyatro emekçileri de katıldılar. Törenden önce düzenlenen kokteylde sanatçılar yıl içinde göremedikleri dostlarıyla söyleşme olanağı buldular. Ödül verenler arasında: Tuncer Cücenoğlu, Selçuk Yöntem, Erol Keskin, Suna Keskin, Nergiz Çorakçı, Barış Kıralioğlu, Kamil Masaracı, Beşiktaş Belediye’sinden Merve Öztopaloğlu, Ekin Yazın Dostları Seçici Kurul Üyeleri, Ekin Yazın Dostları Tiyatro Platformu üyeleri yer alıyordu.

Tören, ekin Yazın Dostları’nın kurucularından Aydın Ergil’in konuşmasıyla başladı, konuşmanın tam metnini bu yazının alt kısımlarında bulabilirsiniz. Konuşmanın ardından Selin Demirel (viyolonsel) ve Zümrüt Alieva (Piyano) kısa bir dinleti sundular.

Daha sonra ödüllerin verilmesine geçildi. Ödül verenler ve alanlar kısa konuşmalarla düşüncelerini dile getirdiler.

Törenin sonunda anı fotoğrafları çektirildi.

Dileğimiz, aydınlanmanın bir parçası olan özgür ve bağımsız tiyatronun perdelerinin hiç kapanmaması.


Aydın Ergil’in açılış konuşması:

Değerli Tiyatrocular, Değerli Beşiktaş Belediye Başkanı ve Yetkilileri, Değerli Ekin Yazın Dostları, Değerli Konuklar,

Öncelikle hepimizi derin acıya boğan, Soma felaketinin sorumlularını şiddetle kınıyoruz. Yaşamlarını yitiren maden emekçilerinin unutulmamasını bu olayların yinelenmemesini diliyoruz.

Ekin Yazın Dostları, okudukları kitapları tartışmak üzere bir araya gelen okurlar tarafından 2006 yılında kuruldu. Bu gruplara, 2008’de, izledikleri oyunları tartışan tiyatro izleyicileri de eklendi. 2012’de Felsefe söyleşileri başladı. Ekin Yazın Dostları’nın İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Karadeniz Ereğlisi’nde kitap tartışma grupları bulunuyor. Grup altı yıldır İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’na katılıyor, fuarda kitap ve tiyatro söyleşileri düzenliyor.

Ekin Yazın Dostları, her ay, üyelerini önceden belirlenen 4-5 oyunu izlemeye çağırmakta ve izlenen oyunlar ay sonunda tartışılmaktadır. Ekin Yazın Dostları, geçen yıl düzenlediği 4 toplantıda 17 oyunu tartıştı. Ekin Yazın Dostları Özel Ödülü bu tartışma platformunca belirlendi.

Ekin Yazın Dostları’nın Tiyatro Ödülleri, seçici kurulun en çok beğendiği oyun ve sanatçıların ödüllerle taçlandırılması ve adlarının tiyatro tarihimizin sayfalarına yazılması için verilmektedir.

Ekin Yazın Dostları 2013’ün Ekim ayında geçen yılın aday tiyatroları dışındaki tiyatrolara da seçkiye katılım çağrısında bulundu. Bu çağrıya olumlu yanıt veren 42 tiyatronun 79 oyunu seçici kurul tarafından izlendi ve değerlendirildi. Bu tiyatroların ve oyunlarının adları internet sitelerimizde duyuruldu.

Bize güvenerek kapılarını açan ve bizi var eden tüm tiyatrolara teşekkürler. Bu tiyatrolar olmasaydı biz de var olamazdık.

Seçici Kurul aşağıda adları bulunan kişilerden oluşmaktadır:

 • Aydın Ergil
 • Aysel Sakarya
 • Gülseren Bektaş
 • Hatice Dolu
 • Nurdan Ergil
 • Seray Anıl

Kararlar konusunda bazı açıklamalar:

 • Seçkide yalnızca, İstanbul’da geçen yıl sahnelenmeye başlayan profesyonel grupların (Ekin Yazın Dostları, kendilerini diğer dillerdeki oyunları değerlendirmede yetkin bulmadığından) salt Türkçe oynanan oyunları dikkate alındı.
 • Ekin Yazın Dostları seçici kurulu adaylık sistemine inanmadığından doğrudan ödülleri açıklamaktadır.
 • 6 Kişilik seçici kurulumuz için 385 koltuk ayırıldı.
 • Bu yıl 22 dalda 26 ödül verildi.
 • Yanında küçük salon ya da komedi gibi belirlemeler olmayan dallardaki ödüllerde tüm sanatçılar ve oyunlar aday oldu.
 • Yılın Komedisi ödülü yine yalnızca Ekin Yazın Dostları tarafından verildi.
 • Bu yılki kararların tümü seçici kurulun oybirliğiyle alındı.

Bu Ödül Töreni’nin gerçekleşmesini sağlayan herkese Ekin Yazın Dostları adına teşekkür ediyoruz:

 • Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’a, Güçlü Talu’ya, Şerife Ayvere Özmüş’e, Ali Avcı’ya, Hikmet Eliuygun’a ve Ebru Kaya’ya
 • Prestijli Plaketlerimizin üretimini sağlayan Tink’e
 • Tüm tasarım yükümüzü taşıyan Gen Tanıtım’a
 • İkram giderlerini karşılayan Rota Dental Medikal Malzemeleri A.Ş.’ye
 • Demlenmiş üzüm sularını imece yöntemiyle törene getiren ve törenin gerçekleşmesi için emek veren Ekin Yazın Dostları’na
 • Mini dinletiyi gerçekleştiren müzisyenler Selin Demirel’e ve Zümrüt Alieva’ya
 • Ödül vermek üzere bizi onurlandıran değerli insanlara
 • Törene katılan tüm konuklara

Ekin Yazın Dostları, kısaca, okuduğunu, izlediğini anlamaya çalışan onları tartışan kişilerden oluşmaktadır. Bunun tek hedefi vardır o da aydınlanma. Aydınlanma yolunda en büyük katkıyı sağlayan tüm tiyatrolara binlerce teşekkür ediyor onların perdelerinin hep açık kalmasını diliyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla

Aydın Ergil

Reklamlar

Sorry, the comment form is closed at this time.