Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

5. Frank (Tiyatro Adam)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 02 Ekim 2014

frank_bankYazan: Friedrich Dürrenmatt
Çeviren: Tahsin Saraç
Yöneten: Fatih Koyunoğlu
Dramaturg ve yardımcı yönetmen: Bilgesu Kasapoğlu
Koreografisi: Esra Yurttut
Müzik Direktörü: Çağrı Beklen
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Şirin Dağtekin Yenen
Işık Tasarımı: Önder Arık

Oynayanlar: Aşkın Şenol, Ayça Koyunoğlu, Ayça Güngör, Alican Yılmaz, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Gökhan Azlağ, Hivda Zizan Alp, Mehmet Solmaz, Pelin Bölükbaş, Serdar Akülker

Tiyatroadam ekibi, ekim ayının sonunda da İsviçreli yazar Friedrich Dürrenmatt’ın ünlü oyunu “5. Frank”ın İstanbul prömiyerini yapacak.

Fatih Koyunoğlu yönetmenliğinde provaları devam eden oyun, iki yüzyıl boyunca şiddet, hile ve dolandırıcılıkla dünyaya şekil veren Frank Bankası’nın ironik öyküsünü anlatıyor; ataları kadar acımasız olamayan 5. Frank’ın zayıf yönetimini, kötüye giden banka işlerini, bundan kurtulmak için kurulan büyük planı ve karşılaşılan beklenmedik olaylar sonucunda banka yönetiminin düştüğü trajikomik durumu konu ediyor. Dürrenmatt, sevgi, iyilik, sevecenlik, acıma gibi insana özgü duyguların bütünüyle yok sayıldığı vahşi kapitalizmi, para, güç ve ölüm olguları üstünden grotesk bir dille eleştiriyor.

“5.Frank”, oyuncular tarafından canlı olarak yapılan müzikleriyle, modern ve dinamik reji anlayışı, tempo ve coşkusuyla, seyirciye, gülmecesi bol, keyifli ve aynı zamanda sarsıcı bir tiyatro lezzeti sunmayı vadediyor.

Reklamlar

Sorry, the comment form is closed at this time.