Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

İki Kapılı Ev (EKİP Tiyatrosu)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 02 Ekim 2014

İki Kapılı Ev - AfişYAZAN: Pedro Calderón De La Barca
İSPANYOLCA ASLINDAN ÇEVİREN: Onur Alagöz, Nihan Demirelli
UYARLAYAN: EKİP
YÖNETEN: Cem Uslu
OYUNCU KOÇU: Mine Cerci
ASİSTANLAR: Zeynep Ertan, Bora Pak
IŞIK TASARIMI: Cem Yılmazer
DEKOR TASARIMI: Cem Uslu, Öner Serkan Şimşek
KOSTÜM ve AKSESUAR TASARIMI: Duygu Yetiş, Simel Aksünger, Ayşegül Uraz
FOTOĞRAFLAR: Ali Güler

OYNAYANLAR

CALABAZAS: Aşkoş: Simel Aksünger
LAURA: Mimi: Hakan Emre Ünal
LISARDO / FABIO: Saftirik: Ömer Fırat Köker
DON FELIX: Patara: İsmail Sağır
SILVIA / CELIA / HERRERA: Güzeellik: Ayşegül Uraz
MARCELA / LELIO: Dudilli: Duygu Yetiş

Süre: 2 perde / 120 dakika

“İki Kapılı Ev”, ünlü İspanyol yazar Pedro Calderón de la Barca’nın 1629 tarihli “İki Kapılı Evi Koruması Güç” adlı komedisinin bir uyarlaması.

Tiyatro patronu Patara, kumpanyası için yeni bir oyun ararken eline Calderón de la Barca’nın “İki Kapılı Evi Koruması Güç” adlı oyunu geçer. Oyun için ideal (!) kadrosunu vakit kaybetmeksizin kuran Patara ile oyuncuları Aşkoş, Güzeellik, Tata, Küt ve Saftirik, neredeyse 400 yıllık bu eski oyunu kendilerince yeniden sahneye koyarlar.

Oyunun konusuna gelirsek… “Ardına uşağı Calabazas’ı da katarak sevdiği kadının peşinden Ocaña’ya gelen Don Lisardo, şehre adımını attığı daha ilk gece, kendini büyük bir kovalamacanın ortasında bulur. Yüzünü bile görmediği sevgilisini korumak amacıyla, çocukluk arkadaşı Don Felix’le düelloya tutuşur. Sevgilisi kurtulmasına kurtulur ama o andan itibaren Lisardo kendini, gizem ve heyecan dolu bir aşk ve macera cümbüşünün ortasında buluverir. Don Felix’in tek arzusu ise kendisini kıskançlık krizleri içinde terk eden sevgilisi Laura’nın kalbini tekrar kazanabilmektir… Kanı kaynayan âşıklar, yanlış anlaşılmalar, gizli buluşmalar, esrarlı kayboluşlar, sır dolu suskunluklar, sevdanın kederiyle yüklü genç omuzlar, soylu beyzadeler ve cingöz uşaklar arasında cereyan eden fırtınalı bir eğlence!…” YA DA BUNA BENZER BİR ŞEYLER!

Reklamlar

Sorry, the comment form is closed at this time.