Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

10(En Zor Karar) (Tiyatro Öteki Hayatlar)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 08 Ekim 2014

10 En zor karar110 En zor karar2

Yazan – Yöneten : H. Can UTKU

Oynayanlar :
Burcu AKARSEL
Zeynep Seda ALHAS
Gizem Ancı AKTEPE
Ekin ÇALIŞIR
Didem ÇİMEN
Berrin DİNÇER
İdil Engindeniz ŞAHAN
Müge ERDOĞMUŞ
Eda ERMAN
Sinem ERTEN
Tuğçe FUTACI
Canan GÜNAŞTI
Göksu IŞIK
Gizem KASTAMONULU
Gülçin KAYA
Yasemin KIR
Sevi ORAKOĞLU
Öznur Özçelik DİKME
Anıl ÖZTÜRKERİ
Zeliha Gizem SAYIN
F. Yüksel SENDAN
Cansu TAN
Ş. Ceren ÜLGEN
Betül YERLİ

Yönetmen Yardımcıları :
Zeynep Seda ALHAS – Zeliha Gizem SAYIN

Reji Asistanları :
Göksu IŞIK – Yasemin KIR

Dekor&Işık Tasarım :
Kerem ALHAS – Barış ERBİL

Dekor&Işık Uygulama :
Tebdil-i Mekan Mimarlık

Işık Kumanda :
Gülce DOĞAN

Ses :
Melis BORAN

Teknik Ekip :
Taha ADAL – Yağız GÜRCAN

Fotoğraf :
Ekin ÇALIŞIR

Afiş-Broşür Tasarım :
Artun ÖZSEMERCİYAN

2014-2015 tiyatro sezonunda onuncu yılını kutlayan Tiyatro Öteki Hayatlar, bu sezona özel olarak hazırladığı “10” adlı projesinde, ilk sezondan bu yana oyunlarında sahneye çıkmış kadın oyuncularını ekibe yeni katılan oyuncularla bir araya getiriyor. “En Zor Karar” alt başlıklı oyun 2014 İstanbul’unda yaşayan 10 kadının kürtaj yaptırıp yaptırmamaya karar verme öyküleri çerçevesinde günümüz kadınının kendiyle ilgili en yaşamsal konularda ne kadar özgür olabildiğini araştırıyor. 10 kişilik oyunun 20 aktrisle çalışıldığı bu proje sezon içinde cuma ve cumartesi akşamları birbirinden tamamen farklı iki kastla sahnelenecek.

Reklamlar

Bir Yanıt to “10(En Zor Karar) (Tiyatro Öteki Hayatlar)”

  1. Tiyatro Öteki Hayatlar kurulalı 10 yıl olmuş. Nice güzel oyunlar izledik Cem Safran Sahnesi’nde ve bu yeni mekanda. Her yıl onlarca yeni tiyatro kuruluyor bir o kadar tiyatro da perdelerini kapatıyor. Bu zor dönemde Can Utku ve ekibi ayakta kalmayı başardı ve kemikleşen bir izleyici grubuna da sahip oldu. Tiyatro Öteki Hayatlar’a nice 10 yıllar diliyorum.

    “10” oyununa gelince, iki ayrı günde iki ayrı 10 oyuncu Can Utku’nun son oyunu “10” “En Zor Karar”ı oynuyor, bu da herhalde bir ilk olmalı, aynı oyunu iki farklı kadroyla oynayan bir başka tiyatro görmedim. Konu fazla karmaşık değil ama kadınların yaşadığı çok önemli bir soruna parmak basıyor. Sahnede iki sırada yerleştirilmiş 10 kadın var, ışıkları yandığında konuşuyorlar, sırayla kürtaj olma gerekçelerini anlatıyorlar, kendileriyle hesaplaşıyorlar, kendilerini sorguluyorlar, kendilerini aklıyorlar, kürtajın tek çözüm olduğunu kanıtlamaya çalışıyorlar. Oyunda sorgulanan kürtajın kendi değil, kadınların durumu. Kadına şiddet tartışılırken, kürtajla karşı karşıya gelmeleri pek sorgulanmamıştı daha önce, işte Can Utku bunu sahneye taşımış, bence iyi de etmiş. Daha önceden değişik oyunlardan tanıdığımız kadın oyuncular bu kez bir arada. Tüm emek verenleri kutluyorum.

Sorry, the comment form is closed at this time.