Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Ayyar Hamza (İstanbul Kumpanyası)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 13 Ekim 2014

Yöneten : Tarık Şerbetçioğlu
Yazan :
Ali Bey
Müzik :
Deniz Noyan
Dekor-Kostüm Tasarımı :
Eylül Gürcan
Koreografi :
Binnur Şerbetçioğlu

Oyuncular: Naci Taşdöğen, Tarık Şerbetçioğlu, Ömer Gecü, Nejmi Aykar, Özkan Ayalp, Tunca Soysal, Nermin Koçak, Hande Akkent, Handan Aydın, Uğur Göncü, Begüm Akdoğan, İlknur Durmaz, Ayşegül Yazıcı, Ömer F. Ustaoğlu

“Muhterem Efendi ve Zuhuri Efendi İstanbullu varlıklı iki kişidir. İkisinin de Sena Bey ve Nimet Bey adında oğulları vardır. Babalar oğullarının kendi seçtikleri kızlarla evlenmelerini ister. Ancak gönül ferman dinlemez. İki beyzade de kendi istedikleri kızlar ile evlenebilmek için Nimet Bey’in uşağı Hamza’dan yardım isterler. Hamza lakabına uygun Ayyar bir adamdır. Öyle bir oyun hazırlar ki işler karışır ama öte yandan da bu karışıklık beyzadelerin mutluluğa kavuşmalarını sağlar.”

Kendini beğenmişlik ve kibir zeka’nın karşısında boyun eğmek zorunda kalır. Adam yerine koymadığınız kişi gün olur zekasıyla öyle düğümleri çözer ki şaşar kalırsınız.

Geleneksel Türk Tiyatrosuna bir selam niteliğinde modern tiyatro teknikleriyle gelenekseli bir arada harmanlayacağımız
oyunla günümüz seyircisine dünün tiyatrosunu farklı bir bakış açısıyla aktarmak düşüncesiyle metinli tiyatromuzun ilk
örneklerinden olan Ali Bey’in “Ayyar Hamza” uyarlamasını sahnelemeye koyulduk.

Sıcak ve eğlenceli bir komedi “Ayyar Hamza” yeni bakış açımızla günümüz seyircisinin huzuruna müzikli, danslı eğlenceli bir oyun olarak çıkıyor. Fazla söze gerek yok o halde buyurun izleyin. Keyifli seyirler…

Reklamlar

2 Yanıt to “Ayyar Hamza (İstanbul Kumpanyası)”

  1. nurdan said

    Ayyar Hamza, hayatımda en çok izlediğim oyunlardan biri, oyunun adını duyunca bile gülmeye başlayabilirim, o kadar da hoşuma giden bir oyundur. En son sanırım Altındağ Tiyatrosu (Ankara’da) Ankara Devlet’ten izlemiştim.
    Bu seferki Ayyar Hamza da diğerleri gibi çok hoşuma gitti. Oyundan hiç kopmadan izledim. Başta Ayyar Hamza olmak üzere tüm oyuncuları kutluyorum.

  2. Kim bilir kaç kez izlemişimdir Ayyar Hamza’yı. Bu klasik Türk güldürüsünü her izlediğimde öyküyü bilmiyormuşum gibi yapar, yeniden gülerim. Ayyar Hamza’yı oynayan oyuncunun yeteneği oyunun da kalitesini belirler, oyunun yapısı gereği geleneksel tiyatromuzun epik özelliği olan tuluat da işin içine girince oyun daha da güzelleşir. İşte bu son izleyişimde oyunu yine Ayyar Hamza götürüyordu. Her oyuncu da elinden geleni yaparak oyunu zevkle izlenir hale getirmiş. Ayyar Hamza’yı özleyenlere ya da tanımayanlara öneririm.

Sorry, the comment form is closed at this time.