Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Kısasa Kısas (Tiyatro Pera)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 21 Ekim 2014

Kısasa KısasYazan: William Shakespeare

Çeviren-Yöneten: Nesrin Kazankaya

Dramaturgi: Şafak Eruyar

Kostüm: Fatoş Öztürk

Dekor: Hüseyin Çamur-Tolga Gündoğdu

Görüntü Yönetmeni: İsmail Gedikli

Müzik Yönetmeni: Aybilge İnal

Oynayanlar: Uğur Aslan, Nesrin Kazankaya, Emre Çakman, Gamze İpek, Can Yılmaz, Erdinç Anaz, Başak Meşe, Volkan Aktan, Zeynep Özden, Bahar Karaoğlu, Oğuz İşçi

“Yoksa despotluk iktidarın doğası mı?…”

Kentte yükselen adi suçlar ve ahlaki çöküş Dük’ün yönetimini tehdit etmektedir. Dük, keskin bir ahlak politikasıyla durumu düzeltme görevini, yeğeni ve vekili Angelo’ya verir. Sert ve otoriter bir yönetici olan Angelo, uykuya yatırılmış yasaları devreye sokar. İlk kurban da kentin soylularından, evlilik öncesi ilişkisi yüzünden yakalanıp idama mahkum edilen Claudio’dur. Claudio’nun kız kardeşi İsabella, ağabeyinin affedilmesi için Angelo’ya gider. Yasaları acımasızca uygulayan Angelo’nun arzularıyla çelişen ilkeleri sarsıntıya uğrar. İsabella ise iffetiyle sınanacaktır. Bu arada Dük kimlik değiştirerek iktidarın icraatını ve halkın yeni yönetime olan tepkisini gizlice denetlemektedir.

Komedi ve trajedinin iç içe geçtiği oyunda adalet, suç, merhamet, ahlak gibi kavramlar çevresinde, “Yasalar insan için mi devlet için mi vardır?” olgusu sorgulanır.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Kısasa Kısas (Tiyatro Pera)”

  1. Kısas’a Kısas Tiyatro Pera’nın sahnelediği üçüncü Shakespeare oyunu. Oyunu her zaman olduğu gibi Nesrin Kazankaya yönetiyor. Ben bu oyunu 7-8 yıl önce Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan izlemiştim. İngiliz yönetmen söze ağırlık verdiğinden oyun biraz ağırlaşmıştı. Oysa Nesrin Kazankaya oyuncuları çok iyi değerlendirmiş. Tiyatro Pera’nın çok değerli oyuncularına iki de genç yetenek katılmış. Oyunda üzerlerine en çok iş düşen Uğur Aslan, Emre Çakman ve Gamze İpek son derece başarılılar. Şafak Eruyar’ın başarılı dramaturgisi ve Nesrin Kazankaya’nın oyunu anlaşılır kılan yönetimi, Shakespeare’in şiirsel dilini sahneye taşımış. Oyuna emek veren herkesi kutluyorum.

Sorry, the comment form is closed at this time.