Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Kerbela (İBB Şehir Tiyatroları)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 30 Ekim 2014

Yazan : ALİ BERKTAY
Yöneten : AYŞE EMEL MESCİ
Müzik : TAHSIN İNCİRCİ
Sahne Tasarımı : CEM YILMAZER
Işık Tasarımı : CEM YILMAZER
Kostüm Tasarımı : HALE EREN
Yönetmen Yardımcısı : CEM BAZA, CEREN HACIMURATOĞLU, GÖKSEL ARSLAN, UĞUR DİLBAZ, MEHMET SONER DİNÇ
Süre : 2 SAAT 45 DK.
OYUNCULAR
ALİZE ERTEM, ASLI MENAS, ASLI ÖNGÖREN, AYBAR TAŞTEKİN, BARIŞ ÇAĞATAY ÇAKIROĞLU, BERFU AYDOĞAN, BORA SEÇKİN, BUĞRA CAN ILDIRIŞIK, BURAK DAVUTOĞLU, CAN ALİBEYOĞLU, CEM BAZA, CEYSU AYGEN, ÇAĞLAR OZAN AKSU, DAMLA CANGÜL, EMRAH CAN YAYLI, EMRE ÇAĞRI AKBABA, EMRE NARCI, ERCAN DEMİRHAN, ESEN KOÇER, FAHRİ KINCIR, FATMA İNAN, GİZEM AKKUŞ, GÜLŞAH BAYAR, HASİP TUZ, HÜSNÜ DEMİRALAY, İBRAHİM CAN, İREM ERKAYA, İSKENDER BAĞCILAR, LALE KABUL, MERİÇ BENLİOĞLU, MERT AYKUL, NAZİF UĞUR TAN, NİLAY BAĞ, NUR SAÇBÜKER OTAN, ÖZGÜR ATKIN, PERVIN BAĞDAT, SAVAŞ BARUTÇU, SEDA ÇAVDAR, SERAP DOĞAN, ŞENAY BAĞ, ŞİRİN KILAVUZ, ÜMİT BÜLENT DİNÇER, VOLKAN ÖZTÜRK, ZEYNEP GÖKTAY DİLBAZ
KONUSU
Oyun, İslamiyetin doğuşunda var olan insancıl ve demokratik düşüncelerin iktidar mücadelesiyle geçirdiği dönüşümü “insan” olgusuna barışçıl bir vurgu yaparak anlatıyor.
Reklamlar

2 Yanıt to “Kerbela (İBB Şehir Tiyatroları)”

  1. Öncelikle bir olumsuz eleştiri ile başlıyorum ki tek olumsuz nokta da bu oyunla ilgili: oyun kitapçığı çok kötü hazırlanmış.
    Oyunu 8 Kasım’da izledim ve hala o duygusal yoğunluktan çıkmaya çabalıyorum. Bu denli güçlü bir yönetmenlik çalışması nadir rastlanılan türdendi. Muhsin Ertuğrul gibi büyük sahnelerde sergilenmesi mümkün bir oyun; bu nedenle daha küçük sahneler olan Reşat Nuri, Haldun Taner ve Gaziosmanpaşa’ya uğramayabilir. Açıkçası bu oyunla ilgili ön düşüncem duygu sömürüsü ile prim yapabilecekleriydi; fakat metnin incelikli ve soğuk yapısı daha geniş bir pencereden “insana” ve “kötülüğe” bakmamı sağladı. Ayrıca ilk kez oyun sonunda.neredeyse tamamı ağlayan bir salon gördüm. Biraz iddialı ve erken bir söylem olacak, bence İstanbullular için yılın tiyatro olayı Kerbela olabilir.

  2. Ayşe Emel Mesci, bu yıl konuk olarak İstanbul tiyatrolarında oyun yönetiyor. Hamlet Makinesi’nden sonra izlediğim Kerbela’da da benzer ışık oyunları var, lazer teknolojisi yine iyi kullanılmış. Koreografi yine görkemli. Müzik ise karma, sazla söylenen 3-4 türkü geleneksel, davul ve orkestra oyundaki arka plan müziğini ve efektleri sağlıyor. Ben bu tarz tiyatroya “fantastik” diyorum. Oyunun çok kalabalık ve genç bir kadrosu var, hepsi de başarılı. Oyunun künyesinde kimin hangi rolü oynadığı belirsiz, eğer oyuncuyu tanımıyorsanız adını bilmenize olanak yok. Oyun (tabii ki) yine epik özellikler taşıyor. Kerbela olayını bilmeyenler konuyu öğrenmekle kalmıyor bir tiyatro şölenine tanık oluyor. Kaçırmayın derim.

Sorry, the comment form is closed at this time.