Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Ücret Artışı Talebinde Bulunmak için Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi (Sarı Sandalye)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 05 Kasım 2014

Metin

:

Georges Perec

Çeviri

:

İsmail Yerguz

Uyarlama

:

Ekip çalışması

Yöneten

:

Ziya Demirel

Oyuncular

:

Emirhan Altunkaya, Nezaket Erden, İlyas Özçakır, Çağdaş Ekin Şişman

Yönetmen Yardımcıları

:

Denizhan Çay, Ceren Ülgen, Çağdaş Ekin Şişman

Asistanlar

:

Melis Balaban, Neşe Kayhan

Sahne Tasarımı

:

Günsu Engin, Denizhan Çay

Işık Tasarımı

:

Reji grubu

Müzik Tasarımı

:

Alex Lawrence

Ücret artışı talebinde bulunmak için servis şefiyle görüşmek isteyen kahraman, şefinin odasında o sırada bulunmaması dolayısıyla, defalarca meslektaşıyla çene çalmak ya da koridorda defalarca gidip gelmek durumunda kalır. Meslektaşının keyfinden, şefin o an nasıl bir ruh hali olduğuna, sağlık durumuna, ailevi meselelerine varıncaya kadar birçok değişkene bağlı olan “zam hayalinin gerçekleşmesi”, giderek absürdleşen bir döngü içinde önemini tamamen kaybeder.

Belli bir tema etrafında oluşan bütün olasılıkların sonsuz yinelemelerle ironik bir groteske dönüştüğü oyunda, sahneler ilerledikçe, aslında seyirci esas kahraman haline gelir. Labirentte dolaşan ve bir çıkış yolu arayan kahraman, aslında seyircinin ta kendisidir.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Ücret Artışı Talebinde Bulunmak için Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi (Sarı Sandalye)”

  1. Fransız toplumbilimci ve yazar Georges Perec’in (1936-1982) bir metninden hareketle oluşturulan bu oyunda hiç sıkılmadım. Bu sözü söylediğim her oyunu sevdim diyemem, ama bu oyunda çok güldüm, oyunu çok beğendim. Oyunun konusu hiç karmaşık değil, ücret artışı isteminde bulunacak bir memurun başından geçenler sergileniyor ve her durum için seçenekler irdeleniyor. “Basite indirgemek” ise sürekli alay konusu oluyor. Oyun “absürd güldürü” tarzında sahneye koyulmuş. Tüm oyuncular başarılıydı. Bu yıl kurulan Sarı Sandalye’ye başarılar diliyorum. Oyunu mutlaka izlemelisiniz.

Sorry, the comment form is closed at this time.