Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Annem, Oğlum ve Ben (Tiyatro Pera)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 17 Aralık 2014

Annem OglumYazan:           Nesrin Kazankaya
Yöneten:        Nesrin Kazankaya
Kostüm:         Fatma Öztürk
Dekor:            Nilüfer Moayeri
Işık:                Zeynep Özden

Oynayanlar: Serpil Tamur, Nesrin Kazankaya, Emre Çakman.

Oyunda olaylar, bir ailenin üç kuşak üyelerinin bir arada olduğu bir yılbaşı arifesinde ve onu izleyen iki gün içinde gelişir. Ahsen, dul ve mutsuz kızı Handan ve Asperger sendromlu (Otizmin bir türü) torunu Bülent ile birlikte yaşamaktadır. Ahsen’in zengin, şaşaalı bir geçmişi vardır. Dört kez evlenmiş, ilk kocasından olan oğlu gizemli bir kazada ölmüştür. Ahsen bunun hiç sözünü etmez, bu travma nedeniyle geçmişiyle ilgili anılarını karıştırmaktadır. Torunu Bülent, annesi tarafından özel bir ilgi ve tıbbi destekle büyütülmüştür. Bilimsel konularda özel yetenekli ancak günlük yaşamda uyumsuzluklar içinde bir gençtir; sosyal etkileşim ve iletişim bozukluğu yüzünden evde anneanne ile vakit geçirmektedir. Anneanne ve torun yüksek bir yaşam coşkusuyla birbirlerine bağlıdırlar ve bir arada çok eğlenmektedirler. Ahsen torununun hastalığını görmezden gelmekte ve onun yaşamına yönelik tüm düzenlemelere karşı çıkmaktadır. Ailenin geçmişteki parası tükenmiş, Nişantaşı’ndaki evden başka bir şey kalmamıştır.

Kocası tarafından yıllar önce terk edilmiş olan Handan mimardır ve evde çalışan tek kişi odur. Sevmediği bir kurumda çalışmaktadır ve tüm yaşamını oğlunun tedavi ve terapisine vakfetmiş kuralcı, gelecek korkusuyla aşırı disiplinli bir kadındır.

Birbirinden başka tutunacak kimsesi olmayan üç farklı kimliğin uzlaşmaz, zorunlu birliktelikleri, zaman zaman çatışmaları da beraberinde getirir. Geçmişin unutulmak istenen anıları, kırık yaşam öyküleri ve psikolojik sorunlar anne-kız arasında büyük bir hesaplaşmayı da birlikte getirir, geçmişin sırları ortaya çıkar ve bir yılbaşı akşamını kaosa döndürür.

Yalnızlıkla, trajik bir geçmişle ve hastalıkla mücadele eden figürler, yaşamın gene de güzel olabileceğini gösterirler.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Annem, Oğlum ve Ben (Tiyatro Pera)”

  1. Oyunun yazarı, yönetmeni ve oyuncusu Nesrin Kazankaya, iki usta oyuncuyla birlikte üç kuşaklık bir ailenin orta direği rolünde oynuyor. Handan tüm aileyi yönetmek zorunda ve yönetiyor da, ama yönetim bazen aşırı disiplin ile bazı isyanları doğurabiliyor, o zaman da geri çekilmeler oluyor. Serpil Tamur ve Emre Çakman, rollerinde başarılılar. Oyun bir dramla da bitebilirdi, yazar umudu yeğlemiş. Oyun birçok evde yaşanan sorunu sahneye taşımış, gerçek de bundan farklı değildir herhalde. Kazankaya genelde toplumsal sorunları işlerdi, bu kez doğrudan insana yönelmiş. Takdirle izlenen bir oyun.

Sorry, the comment form is closed at this time.