Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Bir Yaz Gecesi Rüyası (İBB Şehir Tiyatroları)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 16 Ocak 2015

biryazgecesiruyasi

Yazan : WILLIAM SHAKESPEARE
Çeviren : ÖZDEMİR MUTKU
Yöneten : ALEKSANDAR POPOVSKİ
Sahne Tasarımı : SVEN JONKE
Kostüm Tasarımı : JELENA PROKOVİC
Işık Tasarımı : SVEN JONKE
Müzik : KİRİL DZAJKOVSKİ
Koreografi : HANDAN ERGİYDİREN
Efekt : ERSİN AŞAR
Yönetmen Yardımcısı : BAŞAK ERZİ, OKAN PATIRER, NEŞE CEREN AKTAY, NAZİF UĞUR TAN
Süre : 2 SAAT 15 DAKIKA / İKI PERDE
OYUNCULAR
ARDA AYDIN, ÇAĞLAR YİĞİTOĞULLARI, ELYESA ÇAĞLAR EVKAYA, GÜROL GÜNGÖR, LEVENT ÜZÜMCÜ, NEŞE CEREN AKTAY, NURDAN KALINAĞA, SELİN İŞCAN, TORON KARACAOĞLU
KONUSU
Shakespeare’in en sevilen klasiklerinden olan “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, Avrupa’nın önemli yönetmenlerinden Aleksandar Popovski tarafından çağdaş bir reji anlayışıyla sahneleniyor. Metni sahneye olduğu gibi aktarmak yerine, onunla oynamayı ve görsel olarak etkileyici bir performansa çevirmeyi tercih eden Popovski, “Bir Yaz Gecesi Rüyası”nı sahnelerken üç ana eksende ilerleyen hikayeyi sahne tasarımına da yansıtmış. Oyun seyirciyi, saray çevresinden Theseus ve Hippolyta ile dört genç aşık arasında geçen olaylar, Pyramus ve Thisbe’nin trajik aşk hikayesini sahneleyen esnafların dünyası ve Oberon, Titanya, Puck, diğer periler ve elflerden oluşan periler dünyası arasında gezdiriyor.
Reklamlar

Bir Yanıt to “Bir Yaz Gecesi Rüyası (İBB Şehir Tiyatroları)”

  1. Daha önce birçok kez izlediğim Bir Yaz Gecesi Rüyası bu kez bir yabancı yönetmenin elinde epik Shakespeare yorumu olarak karşımızda. Ben ilk kez bir epik Shakespeare yorumundan keyifle çıkıyorum. Daha önce metal müziklerle doldurulmuş bol küfürlü Shakespeare yorumları izlemiş yazarın kemiklerinin sızladığını duyumsamıştım, ama bu kez değerli bir oyuncu kadrosunun oyunuyla, anlaşılır, izleyicinin de içinde olduğu bir oyun izledik. Ben, tutucu yaklaşımımdan değil, becerilemediğinden önceki epik yorumları beğenmemiştim, ama bu kez yönetmen Popovski, oyunu zevkle izlenir bir epik tiyatro projesine dönüştürmüş. Levent Üzümcü’nün her iki rolde de başarılı oyunculuğu kimsenin dikkatinden kaçmayacaktır. Sahne tasarımı işlevsel, sahneyi duvarlarla, ağaçlarla doldurmak yerine bazen perde bazen akrobisi kablosu halinde kullanılan bileşenlerden oluşmuş. Bence, mutlaka izlenmesi gereken bir Shakespeare yorumu.

Sorry, the comment form is closed at this time.