Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Sonra (Yan Etki)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 05 Şubat 2015

Yazan: Chad Beckim

Yöneten: Elif Baş

Oyuncular:

Monty: Deniz Karaoğlu
Warren: Barış Kıralioğlu
Chap: Tayfun Yılmaz
Liz: Sinem Burcu Kalaycı
Eddie: Hakan Güner
Susie: Gülce Oral

Hayatın acımasızlığına dair naif bir eve dönüş hikayesi. Evden uzakta geçen on yedi yıl… Kaybolan çocukluk, yitirilen umutlar, unutulan hayaller… Eski hayatımıza geri dönmek mi zor, yoksa yeni bir hayat kurmaya çalışmak mı Sevmek mi zor, alışmak mı Çabalamak mı, vazgeçmek mi Zihnimizdeki parmaklıkların arasından sıyrılmadan, mümkün müdür gerçek esaretten kurtulmak…

Reklamlar

Bir Yanıt to “Sonra (Yan Etki)”

  1. Oyunun yazarı Chad Beckim New York’lu genç bir oyun yazarı. Oyunda pek de karmaşık olmayan bir öykü işleniyor, 17 yaşında yanlış bir yargılamadan ötürü hapse atılan ve 17 yılını hapiste geçirdikten sonra yanlışlığın anlaşılmasından ötürü salıverilen Monty’nin evine döndükten sonra yaşadıkları anlatılıyor. İşte dışardan pek de görülmeyen uyum sorunları da bu aşamada ortaya çıkıyor. Toplum ve insan sürekli değişim içinde, ikisini birbirinden koparırsanız diğeri geri kalır, hele bu ayrılık 17 yıl sürerse arada uçurumlar oluşur. Tecavüzcülükten ötürü hapse giren Monty’nin hiç kız arkadaşı olmamış, o süre boyunca hiç tv izlememiş, trafikte karşıdan karşıya geçmemiş, traş bıçağı almamış, doğrudan içine daldığı toplumun kavramlarının çoğundan habersiz. Bir de onun suçsuz olduğunu göremeden ölenler var. Beckim bunları suçsuz olan biri üzerine kurgulamış, aynı öykü suçlu olup da yıllarca tutukluluk sonunda evlerine dönenler için de geçerli. Aynı uyum sorunu hapiste yatan kişinin ailesi ve yakınları için de geçerli, onların yaşam tarzının değişimi, yıllarca onsuz geçen aile yaşamları sahneye taşınan sorunlar.

    Yan Etki önceki oyunlarında da başarılarını gözlediğimiz bir tiyatro topluluğu. Önceki oyunlarından tanıdığımız oyuncuların yanında İkincikat’ın başarılı oyuncusu Gülce Oral’ın ve Tiyatro Barbone’nin kurucusu Barış Kıralioğlu’nun katılımıyla başarılı bir kadro oluşturulmuş. Monty rolündeki Deniz Karaoğlu ise görevini tam olarak yerine getiriyor.

Sorry, the comment form is closed at this time.