Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Hizmetçiler (Bakırköy Belediye Tiyatroları)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 12 Şubat 2015

Yazan: Jean GENET
Çeviren: Salah BİRSEL
Yöneten: Oğuz Utku GÜNEŞ

Oynayanlar: Elif Ürse, Yelda Baskın, Nazan Koçak

BBT; ezilen, toplum dışına itilen kişileri işleyen Fransız yazar Genet’nin modern klasikler arasında sayılan “Hizmetçiler” oyununu sahneye taşıyor. Sınıfsal ve varoluşsal bir bakış açısı içinde hanımlarına nefret ve arzuyla bağlı iki kız kardeşin karmaşık dünyası aktarılıyor.

“İyilikte bir şey yok, güzel ve zengin olunca elbette iyi olur insan. Mesele adil olmakta. Ama bu adaletsizlikte hizmetçi ol da iyi ol bakalım.! İyiymiş gibi yapmak için en fazla toz alırken kendi kendine havalara girersin, bulaşık eldivenini yelpaze gibi kullanır, toz beziyle fiyakalı hareketler yaparsın. Basma önlükle sanki abiyeler içindeymiş gibi hallenirsin .Ya da olsa olsa hanımının odasında sahip olamayacağın giysilerle kendi kendine defile yaparsın.”

Reklamlar

Bir Yanıt to “Hizmetçiler (Bakırköy Belediye Tiyatroları)”

  1. Jean Genet’nin Hizmetçiler’i son beş yıl içinde üçüncü kez sahnede. İlkini 2011’de Marmara Oyuncuları sahneye koymuş, çok beğenimi kazanmıştı. Oyun daha sonra Şehir Tiyatroları’nda sahnelendi. Son olarak da geçen yıl Örümcek Kadının Öpücüğü oyunuyla büyük başarı kazanan Oğuz Utku Güneş Hizmetçiler’i sahneye koydu. Oyunda Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın beğeniyle izlediğimiz üç oyuncusu rol alıyor. Tabii ki ağırlık Claire ile Solange rollerini üstlenen Yelda Baskın ve Elif Ürse’nin üzerinde. Oyunu ilk izlediğimde oyuncuların oyunda rol değiştirdiği izlenimi edinmiştim. Oysa bu sonuncuda ikisinin de oyun içinde kendi aralarında bir oyun oynadıkları ve bu rol gereği diğerinin kimliğine büründükleri açıkça anlaşılıyor. İşte yönetmen açısından işin en zor kısmı bu. Sınıf çatışmasında insanları ölümüne başkaldırtan çelişkileri büyük bir başarıyla izleyiciye aktarmışlar. Yönetmeni ve değerli oyuncuları kutluyorum.

Sorry, the comment form is closed at this time.