Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Maymunlaş-ma (Tiyatro İn’taKt)

Posted by SERAY ANIL SAĞLAM 09 Kasım 2015

Oyunlaştıran: in’taKt
Reji-Dramaturji: Muzaffer Aksoy
Müzik: Orhan Enes Kuzu
Hareket Düzeni: Umut Sevgül
Işık Tasarım:Uğur Yıldız
Dekor Tasarımı: in‘taKt
Fotoğraf-Video Çekim:Ömer Safioğlu
Video Kurgu:Berkay Yiğitaslan
Oynayan: Can Esendal

Bir maymunun insan olma hikayesini anlatan Maymunlaş-ma oyunu, Kafka’dan başlayarak insanın başkalaşmasını ve buradan hareketle günümüz modern insaninin, insan olma yolundaki trajedisini ironik bir şekilde konu edinmektedir.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Maymunlaş-ma (Tiyatro İn’taKt)”

  1. Yepyeni bir tiyatro in’takt, Maymunlaş-ma!!! ise benim gördüğüm ilk oyunları. Oyun Kafka’nın “Akademi İçin Bir Rapor” adlı öyküsünden uyarlanmış. Tek kişilik oyunlarda izleyicinin dikkatini yitirmemek erişilmesi en zor olan hedeflerden biri. Oyundaki hareket düzeni ve gereken yerde yükseltilen alçaltılan ses tonu özenle tasarlanmış. Genç oyuncu Can Esendal oyunu başarıyla oynuyor. Sahne tasarımı sade ve anlamlı. Işık tasarımı öne çıkmıyor, oyunu destekliyor. Oyun Kafka’nın öyküsünden hareketle üretilmiş, bir süre önce tv dizilerinde bolca gözüken Charlie adı verilen maymuna da göndermeler var. Oyunda birçok kavram sorgulanıyor, onların başında “özgürlük” kavramı geliyor: “İnsanın önceden belirlenen davranışlarını yinelemesi özgürlük olabilir mi?” Arada bilime de gönderme var. Bir maymun insana dönüşürse nelerin ayırdına varır? Pişmanlık mı duyar yoksa? Sorular, sorgular insanı pekçok şey konusunda düşündürüyor, oyunda yanıt yerine sorular var, düşünme işi izleyiciye bırakılmış. Acaba oyunun adını “İnsanlaş-ma!!!” koysalardı konuya daha uygun düşebilirmiydi? Oyunun arka planında varoluşçu felsefe anlayışı var. Oyuna emek verenleri kutluyorum. can Esendal aynı zamanda Tiyatro Ak’la Kara’nın oyunlarında da görev alıyor.

    Benim sormak istediğim şey şu: Oyunu hangi izleyiciler izlemeli? Bu soruyu bir panelde sormuş, oyun yazarlarından bir yanıt alamamıştım. Oysa düşünmeye meraklı olmayan ve felsefe kökeni olmayan bir izleyici bu oyunu anlamayabilir, zevk almayabilir. Keşke ülkemizdeki her izleyici bu düzeydeki oyunları izleyip değerlendirebilse.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s