Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

4. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri

Posted by Aydın Ergil 31 Mayıs 2016

Foto (45)-c

4. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri, 30 Mayıs 2016 Akşamı Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Nurkan Erpulat’ın Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda yönettiği “Gülünç Karanlık” yılın en iyi oyunu seçilirken, İstanbul Kumpanyası’nın “Kapı Çarptı” adlı oyunu yılın en iyi komedisi, Sarı Sandalye’nin “Açlık” yılın en iyi Küçük Salon oyunu ödüllerini aldılar. Yılın teması “Barış” konusunu en iyi işleyen oyun olarak da İkincikat’ın “Kasap” adlı oyunu seçildi.

Ekin Yazın Dostları, okudukları kitapları tartışmak üzere bir araya gelen okurlar tarafından 2006 yılında kuruldu. Bu gruplara, 2008’de, izledikleri oyunları tartışan tiyatro izleyicileri de eklendi. 2012’de Felsefe söyleşileri başladı. 2016’da da Fotoğrafçılık kolu kuruldu.

Ekin Yazın Dostları’nın İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Marmaris, Karadeniz Ereğlisi ve Bodrum’da kitap tartışma grupları bulunuyor. Grup sekiz yıldır Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’na, üç yıldır İzmir Kitap Fuarı’na katılıyor, fuarlarda kitap ve tiyatro söyleşileri düzenliyor.

Aysel Sakarya, Aydın Ergil, Gülseren Bektaş, Nevzat Yıldıran, Nurdan Ergil ve Seray Anıl’dan oluşan Seçici Kurul, kararlarını 11 Mayıs’da açıklamıştı.

Törenden önce düzenlenen kokteylde sanatçılar yıl içinde göremedikleri dostlarıyla söyleşme olanağı buldular. Törenin sunuculuğunu Aybike Turan yaptı.

Törenin açılış konuşmasını Ekin Yazın Dostları adına Aydın Ergil yaptı. Ergil, konuşmasının başında, Ekin Yazın Dostları’nın amacını şöyle dile getirdi: “Tiyatro Ödüllerimiz, seçici kurulun en çok beğendiği oyun ve sanatçıların ödüllerle taçlandırılması ve adlarının tiyatro tarihimizin sayfalarına yazılması için verilmektedir”.

Ödüllerin bu yıl 4. kez verildiğini belirten Ergil, konuşmasında, altı kişilik seçici kurulun bu yıl 67 tiyatronun 76 oyununu izlediğini ve değerlendirdiğini söyledi ve bu yıl Küçük Salon Erkek Oyuncu ödülünün iki oyuncu, Genç Yetenek ödülünün de dört oyuncu arasında paylaştırıldığını belirtti.

Konuşmadan sonra ödüllerin verilmesine geçildi. Ödül verenler arasında: Erhan Yazıcıoğlu, Tuncer Cücenoğlu, İnci Aral, Aydın Ilgaz, Cengiz Bektaş, Sertaç Ayvaz, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, Suna Keskin, Ahmet Levendoğlu, Can Başak, Nergiz Çorakçı,  Hakan Altıner, Seçici Kurul Üyeleri, Ekin Yazın Dostları Tiyatro Platformu adına Nursen Öztürk ve Beşiktaş Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy yer alıyordu. Ödül verenler ve alanlar kısa konuşmalarla düşüncelerini dile getirdiler.

Tören resimleri yakında sitemize eklenecek.

Törenimizle ilgili haber yayımlayan siteler:

http://www.evrensel.net/

http://www.haber24.com/

http://www.haberler.com/

http://www.memleket.com.tr/

http://www.timeturk.com/

http://www.habertam.com/

http://beyazgazete.com/

http://www.arti49.com/

http://www.f5haber.com/

http://www.yenicagri.com/

http://www.yenihaberden.com/

http://www.istanbulajansi.ist/

http://www.bursatv.com.tr/

http://newsanat.com/

http://www.sanatindibi.com/

Reklamlar

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s