Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Joko’nun Doğum Günü (Yolcu Tiyatro)

Posted by Aydın Ergil 29 Eylül 2016

jokoYazan: Roland Topor
Çeviren: Mine Kırıkkanat
Yöneten: Ersin Umut Güler

Hareket Tasarımı: Selçuk Göldere
Production Design, Sound Design, Animasyon Post Production: Tufan Dağtekin
Kostüm Tasarımı: Makbule Mercan
Işık Tasarımı: Alev Topal
İllüstrasyonlar: Can Badur
Oyun Fotoğrafları: Orhan Cem Çetin / Saygın Serdaroğlu

Oynayanlar:
Tolga İskit, Ayşe Tunaboylu, Cenk Dost Verdi, Efe Ünal, Merve Dağlı, Yasemin Ertorun, Burak Üzen, Sercan Dede

Acımasız ve çarpıcı bir kara mizah örneği olan “Joko’nun Doğum Günü”, halkın sırtına oturup işlerini keyifle sürdürenlerle, bunlara ses çıkaramayan ezik insanların öyküsü…

12 Kasım Cumartesi 20:30’da Sahne Pulcherie’de olacak. Oyunun yönetmenliğini ‘Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler’ ve ‘Kapıların Dışında’ oyunlarının yönetmeni Ersin Umut Güler yapıyor. Oyunun çevirisi ise Mine G. Kırıkkanat’a ait…

Yüksek performans gerektiren, hareket tasarımı ile projection Mapping teknolojisini birleştirerek sunan oyunun oyuncu kadrosunda  Tolga İskit, Ayşe Tunaboylu,  Cenk Dost Verdi, Efe Ünal, Merve Dağlı, Yasemin Ertorun, Burak Üzen ve Sercan Dede yer alıyor.

Sistemin, insan bedenini ve aklını kontrol altına alma hırsını, ezen ezilen ilişkisi üzerinden absürd bir anlatım biçimi ile anlatan oyun; su deposunda işçi olarak çalışan Joko’nun başından geçenleri anlatıyor.

Joko “Bir de sizleri taşımaya başladığımdan beri yere bakıyorum hep, daha önce göğe bakardım.” cümlesiyle de başkalarının sırtına binip keyfini sürenlerle bu duruma ses çıkarmayan insanların durumunu sahneye taşıyor..

12 Kasım Cumartesi saat 20:30’da Sahne Pulcherie’de olacak olan oyun, insanın başkalarını sırtında taşımayı kabul etmesiyle, benliğini kaybetme hikayesini acı çekme ve çektirme ekseninde ortaya koyuyor.

Biletler: Biletix’te ve oyun günü Gişe’de
Rezervasyon: 0507 706 81 21

Oyun Programı

– 17 Şubat Cuma 20:30 / Sahne Pulcherie-Beyoğlu
– 18 Şubat Cumartesi 20:30 /
Sahne Pulcherie-Beyoğlu
– 23 Şubat Perşembe 20:30 / Ortaköy Afife Jale Sahnesi
– 8 Mart Çarşamba 20:30 /
Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi
– 15 Mart Çarşamba 20:30 / Duru Tiyatro
– 25 Mart Cumartesi 20:30 / Sahne Pulcherie
– 31 Mart Cumartesi 20:30 / Duru Tiyatro

Reklamlar

Bir Yanıt to “Joko’nun Doğum Günü (Yolcu Tiyatro)”

  1. Bir su deposu işçisi Joko (Yoko diye okunuyor) ve arkadaşları kapitalizmin sömürücü sınıflarını sırtında taşıyarak onları besliyor. Doymak bilmeyen asalak kapitalistler de onu ve arkadaşlarını sömürdükçe sömürüyor. Joko kendini “özgür” saysa da sömürü gittikçe artıyor, özgürlüğü olarak tanımladığı hakları da gittikçe yok oluyor. Oyunu burada anlatmak istemiyorum. Polonyalı ve Yahudi kökenli Paris’te doğan Fransız yazar (1939-1997) Roland Tobor, oyunda, işçi sınıfını su deposu işçileriyle, kapitalist sınıfları da kongrecilerle canlandırmış. Anne ise bana Gorki’nin “ana”sını anımsattı. Yine oyundaki işyeri bana Chaplin’in Modern Zamanlar filmindeki fabrikayı çağrıştırdı. Gerçeküstücü, varoluşçu, absürd, kara güldürü (komedi) türlerine sokabileceğimiz oyunda, hareket düzeni, baştan sona ağırlık taşıyor. Sahne, giysi, hareket ve müzik tasarımları da oyuna tam uymuş. Yazar sağ olsaydı herhalde oyunun kendi düşüncesine tam uyduğunu söylerdi. Oyun klasik tarzda sahnelenseydi, yine değerli olabilirdi, ama grotesk öğelerle bezenmesi söylemlerin altının daha iyi çizilmesine yol açmış. Oyuncuların tümü olağanüstü başarılı.

    “Joko’nun Doğum Günü” yılın en iyi oyunlarından biri kuşkusuz. Kaçırılmaması gerekiyor.

    Hamiş: Oyunun ismi Joko’nun Yıldönümü olarak çevrilseymiş daha doğru olurmuş. Anniversaire sözcüğünün anlamlarından biri doğumgünü diğeri de yıldönümü. Çevirmene öneririm.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s