Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Hades’in Arka Bahçesi (Tiyatro İS)

Posted by Aydın Ergil 04 Ekim 2016

hadesYazan: Hilal Kuvvet
Yöneten: Sinem Çubuk
Yardımcı Yönetmen: Basil Abdunnur

Müzikler: Burçak Çöllü
Koreografi: Köksal Ünal
Dekor Tasarım: İbrahim Ortakıcık
Işık Uygulama: Mehmet Can Öztürk
Kostüm Tasarım-Uygulama: Fatma Akın, Sevtap Çubuk
Afiş Tasarım: Benan Akın
Sahne Amiri: İbrahim Ortakıcık

Oyuncular:
Cihan Alparslan, Hilal Kuvvet, Mert Can Ertürk, Mustafa Uhud Çoban, Ömür Sevgi Çil, Seda Çakmaksoy, Sinem Çubuk, Sude Çubuk, Ufuk Tevge

Süre: 50 Dakika

Karanlık bildiğimiz Hades’in bir de “Arka Bahçesi” varmış! Rengarenk , huzur dolu…

Hades’in Arka Bahçesi; distopyayla ütopyanın iç içe girdiği, hayali bir evrende ve ölüler diyarında geçen, trajikomik bir oyundur. Yaşayanlar diyarında ölümsüzlük iksiri bulunmuştur. Diktanın hüküm sürdüğü hayattan ve yoksulluktan/yoksunluktan sıkıldığı için intihara yönelen insanlığa, bu ölümsüzlük iksiri zorunlu tutulmuştur. Ölüler diyarında ise yaşarken tadılmamış bir huzur ve mutluluk hakimdir. Ölüler, ölme hakkı elinden alınan yaşayanlar için bir şey yapabilecek güce sahipken, gelecek yeni ölülerin huzurlarını kaçırmasını istemedikleri için bu güçlerini kullanmaya yanaşmazlar. Oyun;  güce ve imkana sahip olanların, “herhangi bir hakkı elinden alınmışlar/hiç o hakka sahip olamamışlar” için eyleme geçip geçmemesi fikri üzerine kuruludur.

Hades’in Arka Bahçesi

25 Şubat 2017 Cmt 21:00

rezervasyon:05324809093

Reklamlar

Bir Yanıt to “Hades’in Arka Bahçesi (Tiyatro İS)”

  1. Tiyatro İnsan Sesi, bu yıl da başarısını sürdürüyor. Hades’in Arka Bahçesi dopdolu bir oyun. İnsanlar ölünce ölüler dünyasına karışır, ölüler ise ölümsüzdür, çünkü bir daha ölemezler, geri de dönemezler. Mitolojiye göre gömütlüklerin ve yeraltı kaynaklarının tanrısı Hades, yeryüzü tanrılarının lideri Zeus’un damadıdır. Hades’le ilgili birçok efsane söylenegelmiştir. İnsanlar ölünce yaşamlarındaki günahlara göre üç ayrı bölmeye giderler (Cennet Cehennem benzeri). Dünyadaki yaşamlarında iyi olan insanlar öldüklerinde Elysium’da buluşur. Orada herkes eşittir, kimse kimseyi sömürmez, kimse kimseyi “öldüremez”, orada savaşlar da yoktur, ölüm olmadığından savaş da olamaz. İşte bu arka bahçede yaşayanların arasındaki söyleşiler oyunun konusu olmuş. Herkes kendi ölüm şeklini anlatıyor, arada bir yaşamlarını özleseler de ölümlerinden mutlular. Dünyada birçok suç işlediğini söyleyen kişi, kendini cezalandırmak için ölmeyi seçtiğini ve kendini bu barışçı insanlar arasında bulunca da ödüllendirildiğini dile getirir. Kendine verdiği ceza, ödüle dönüşmüştür. Herkesin öyküsü ayrı ayrı birer sorunu yansıtmaktadır. Ya yaşayanlar arasında ölümsüzlük iksirinin buunması, onun arkasından panzehirin de icadı, ölüler dünyasında bu haberlerin yorumlanma şekline ne demeli? İşte bütün bunlar, Hades’in Arka Bahçesi’nde büyük bir başarıyla oynanıyor. Tüm oyuncular başarılı, kimse önde değil, arka planda da değil, ölüler dünyasında herkes eşit ya. Oyunda izleyiciler de canlıları simgeleyerek oyuna katılınca bir anda ölesi geliyor insanın, ya da diriltesi geliyor ölüleri. Kim istemez sömürü ve savaş olmayan bir dünyayı?

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s