Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Ted Bundy (Tiyatro Keyfi)

Posted by Aydın Ergil 28 Ekim 2016

ted-bundy

Yazan: Kosta Kortidis
Yöneten: Shyqyri Caushaj
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Murat Gülmez
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz

Ted Bundy: Reha Özcan
Richard Angelholmes: Kemal Başar

Filmin Yönetmeni ve Görsel Efektler: Tayfun Dinçer
Post Production: Vsg Production – Vedat Vural
Oyuncular: Nur Şülay, Asena Ersöz, Başak Nursaloğlu

Koordinatör:
Serap Zerener

İnsanlığın gördüğü en iğrenç seri katil… 1989’da elektrikli sandalyede idam edilmeden önce 78 kadına öldürdükten sonra tecavüz etmişti.

Hepsi onu terk eden kız arkadaşına benziyordu. Gelmiş geçmiş en azılı seri katil ve nekrofil Ted Bundy’nin ölmeden önce celladıyla geçirdiği son 1 saat…

Tiyatro Keyfi’nin gerçek bir hikayeden yola çıkan, oldukça gerilimli ve sürprizlerle dolu bu yeni eserini Nesimi Kaygusuz yönetti. Reha Özcan ve Kemal Başar oynuyor.

Çağdaş yorumuyla, gerilim dolu 78/53 TED BUNDY 3 ve 17 Kasım Perşembe 20:30 Borusan Oto Dolmabahçe Sahne. Kosta Kortidis’in metni dünyada ilk kez! Sqhyri Caushaj yönetti. Reha Özcan ve Kemal Başar oynuyor.

Mart ve Nisan programı: 20:30

9 Mart – Borusan Oto Dolmabahçe Sahne
11 Mart – Mecidiyeköy Oda Tiyatrosu
6 Nisan – Borusan Oto Dolmabahçe Sahne
9 Nisan – Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon
14 Nisan – Mecidiyeköy Oda Tiyatrosu

Rezervasyon: 05382722379 ve info@tiyatrokeyfi.com.tr
www.tiyatrokeyfi.com.tr

Reklamlar

Bir Yanıt to “Ted Bundy (Tiyatro Keyfi)”

  1. Kemal Başar, Tiyatro Keyfi’nde, Camille – Taşın Kalbi’nden sonra bir Kosta Kridis oyunu daha sergiliyor: Ted Bundy. 1946’da bir Kuzey Amerika kenti olan Burlington’da dünyaya gelen Theodor Bundy bir seri katildir, 36 kadını ya da çocuğu öldürdüğü ve tecavüz ettiği belirlenmiş, ölüm cezasına çarptırılmıştır. Ceza 1989’da uygulanmıştır. Bundy’nin son dileği kendi öldürecek olan infaz memuruyla yaşamının son saatinde söyleşmektir. Söyleşide infaz memurunun merak ettiği konular aydınlatılır, değerlendirmeler yapılır. Biraz sonra Bundy’yi öldürecek infaz memuru da Bundy’nin suçunu işleyecektir, bundan ötürü de ceza değil maaş alacaktır. Ya dışarda hergün ölen binlerce insanı öldürenler, savaşlardaki toplu cinayetler, onlara ne demeli? Suç ve ceza konusu birçok yapıtta ele alınmıştır. Bir vahşetin cezası yine vahşice bir yöntemle mi verilmelidir. İnfaz memuru bu vicdan azabından kurtulma düşüncesiyle Bundy’nin geçmişini sorgular. Her seferinde de önceden düşünmediği gerekçeler çıkar karşısına.

    Oyunda yönetmen bir yabancı, ama uyguladığı yöntemin arkasında Kemal Başar’ın imzası var: minimalizm. Oyunda izleyiciyi aptala çeviren ard arda gelen anlamsız söz yağmurları yerine biraz yavaş akan ama düşündüren diyaloglar ve kavgalar var. Oyun bir saat, belki arada başka bölümler de olabilirdi. Ölüme doğru sayılan dakikalarda 40’dan 10’a atlandığında izleyici onu duyumsayabiliyor. Belki minimalist sahne tasarımında bir kum saati ya da bir saatlik sürei gösteren bir zaman sayacı (kronometre) olsaydı gerilim daha da artabilirdi. Bundy rolünde başarılı oyuncu Reha Özcan, infaz memuru rolünde de sahnede pek sık görmediğimiz Kemal Başar var. Kemal Başar da başarılı bir oyun sergiliyor. Minimalist tasarımlı oyunda ışık tasarımının olması gereken şekli de Yüksel Aymaz üretmiş. O da son derece anlamlı ve başarılı.

    Bundy için bkz: https://en.wikipedia.org/wiki/Ted_Bundy

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s