Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Yaşlı Çocuk (Galata Perform)

Posted by Aydın Ergil 31 Ekim 2016

yasli-cocuk


Yazan ve Yöneten: Yeşim Özsoy
Dramaturji: Ferdi Çetin
Yardımcı Yönetmen: Ahmet Sami Özbudak
Dekor&Kostüm Tasarımı: Başak Özdoğan
Ses&Müzik Tasarımı: Çağrı Beklen
Işık Tasarımı: Kemal Yiğitcan
Video Tasarımı: Melisa Önel
Fotoğraf: Ali Güler
Afiş: Ethem Onur Bilgiç

Proje ve Prodüksiyon Asistanı: Koray Doğan
Asistanlar: Tuğçe Şahin, Sercan Can

Oyuncular:
Deniz: Akant Çetin
Deniz’in annesi Nezahat: Yeşim Özsoy
Cemile: Ceren Demirel
Cemile’nin eşi Serhat: Emre Yetim
Cemal: Bertan Dirikolu
Cemal’in eşi Victoria: Enginay Gültekin
Allen: Ümit Erlim / Erdem Kaynarca
Allen’ın babası Abdullah (video): Metin Belgin

Videodaki çocuk oyuncular: Nisan Su Gülan, Laçin Dirikolu, Mika Önel, Can

Gerçeklerden Yola Çıkarak bir Ütopyayı Hayal Etmek! 

“Yaşlı Çocuk” oyunu, yeni ve farklı olanı sahneye getiren, video, ses, oyunculuk ve metniyle size özel bir deneyim sunan tarzıyla sizi Garajistanbul Sahnesine çağrıyor!

İstanbul Tiyatro Festivali ve GalataPerform ortak prodüksiyonu olan “Yaşlı Çocuk”, gerçeklerden yola çıkarak bir ütopya yaratma arzusunun ürünüdür.

Oyun; terör, savaş ve göç sebebiyle hayatlarını kaybetmiş dört çocuk; Alan, Cemal, Cemile ve Veysel nezdinde farklı coğrafyalarda farklı sebeplerle bu dünyadan göçmüş tüm çocuklara ithaf edilmiştir. Onlar oyunda tüm çocuklar için bir ütopyayı yaşarlar yani yaşarlar.

Yaşlı Çocuk özünde dört “yaşlı çocuğu” konu edinir. Suriye’den kaçarken, Bodrum üzerinden Kanada’ya gitme çabası ölümle sonuçlanan ve cesedi Ege sahiline vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi, Gazze’deki Al-Shati kampındaki çocuk parkına düşen bombayla ölen 8 çocuk arasında olan 8 yaşındaki Jamal Salih I’lyan, Cizre’de çatışma sırasında evinin önünde kurşunlara maruz kalan ve sokağa çıkma yasağından dolayı cesedi derin dondurucuda saklanan 10 yaşındaki Cemile Çağırga ve Ankara’daki barış mitingi sırasındaki bombalamada babasıyla hayatını kaybeden 9 yaşındaki Veysel Deniz Atılgan’ın hayatlarından yola çıkarak hayal edilmiş ve yazılmıştır.

7 Mart 20:30’da Talimhane Tiyatrosu Şişli Black Out Ana Sahnede!

Reklamlar

Bir Yanıt to “Yaşlı Çocuk (Galata Perform)”

  1. Çocukların, savaşmayan insanların, mültecilerin, sokağa çıktığında kurşunlanan insanların ölümü saçmadır (absürd, anlamsız, vahşi). Yeşim Özsoy bu kez bu saçma ölümler için yükseltmiş sesini. Yaşlı Çocuk bir ağıt, bir haykırış, bir başkaldırı. Oyun bu yitip gitmelere bir çözüm önermiyor, salt altını çiziyor. Ölülerin evreni ile canlıların evreni yanyana. Canlılar ölüleri duyumsuyor, ölüler ise canlıları gözlüyor, duyuyor. Ölülerin evreninde fizik kavramları bambaşka. Yönetmen Özsoy bu içiçeliği ve bambaşkalığı başarıyla işlemiş.

    Müzik tasarımının da başarılı olduğunu belirtmeliyim. Oyuncuların hepsi başarılı.

    Aklıma takılan sorulara gelince, salona girerken, oyunda ingilizce bölümler olduğu, onların çevirisini içeren bir dosya izleyiciye veriliyor. İngilizce bilmeyen izleyicinin oyun sırasında bu belgeyi kullanma olanağı yok. Oyundan sonra çevirinin okunmasının ise hiçbir anlamı yok. Önerdiğim çözümler: 1) İngilizce olan bölümler Türkçe oynanabilir, kadının ismi Victoria ise onunla olan iletişim dilinin oyunun işlediği temaya bir katkısının olmadığını düşünüyorum. 2) Çeviriler üstyazı ile verilebilir. İzleyicinin oyunu anlaması süreci aksamaz.

    Aklıma takılan bir başka konu da acaba çocuk rolünün daha genç (çocuk) bir oyuncuya verilmesinin izleyiciyi daha fazla oyunun içine alması olasılığı. Diğer tiyatrolarda bayağı yaşını başını almış oyuncuların, başarıyla canlandırsalar bile genç insan rolleri oynamaları gülünç olmaktan kurtulamamıştı. Burada o yok doğal olarak, ama bu konu da düşünülmeli. Sahnelerde çok başarılı çocuk oyuncular izliyoruz.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s