Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Çırağan Lions Ödülleri (2006 – 2010)

Posted by Aydın Ergil 16 Mart 2017

ÇIRAĞAN LIONS KULÜBÜ TÜRKAN KAHRAMANKAPTAN ÖDÜLLERİ 17 YAŞINDA…

Çırağan Lions Kulübü Türkan Kahramankaptan Ödülleri 27 Mayıs akşamı sahipleri ile buluşuyor…
Çırağan Lions Kulübü Derneğinin 17 yıldır düzenlemekte olduğu Türkan Kahramankaptan ödülleri bu yılda basın, tiyatro, opera, bale ve onur ödülü olmak üzere toplam beş dalda verilerek sahipleriyle buluşuyor. 27 Mayıs Perşembe akşamı bir kokteyl ile gerçekleştirilecek ödül töreni Taksim Square Otelde yapılacak…

Kurulduğu yıldan beri sanatın yakın takipçisi olan Çırağan Lions Kulübü, basın ve sanatla el ele vererek laik Türkiye’nin aydınlık yüzünün yansıması olmuştur. Çünkü biz biliyoruz ki basını hür olmayan, sanatı hür olmayan ülkelerin yarını, geleceği olamaz. Sanat ödülleri seçici kurulumuz, Hayati Asılyazıcı başkanlığında, Dr. Nilgün Şafak ve Gamze Şendil’den oluşuyor.

27 Mayıs akşamı Taksim Square Otel’ de saat 18.30 da başlayacak kokteylimizle, kurulumuzun seçmiş olduğu değerli sanatçılarımıza ve değerli gazetecimize ödüllerini vererek şükranlarımızı sunmak istiyoruz. Bu aydınlık yola bizimle çıktığınız için teşekkür ediyoruz…

Aysel yörükoğlu
Çırağan lıons kulübü başkanı
14 mayıs 2010

ÇIRAĞAN LIONS KULÜBÜ
XVII. TÜRKAN KAHRAMANKAPTAN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULUYOR

2009 – 2010

TİYATRO DALINDA:

EN İYİ YAPIM VE YÖNETİM: Ahmet LEVENTOĞLU
“ŞÖLEN” OYUNU İLE -TİYATRO STÜDYOSU

EN İYİ KADIN OYUNCU: ZUHAL OLCAY
“ŞÖLEN”OYUNU İLE- TİYATRO STÜDYOSU

EN İYİ ERKEK OYUNCU: EMRE KINAY
“SONDAN SONRA” OYUNU İLE – DURU TİYATRO

OPERA DALINDA:

EN İYİ YÖNETİM: AYTAÇ MANİZADE
“RUSALKA” OPERASI İLE-ANTALYA DEVLET OPERA VE BALESİ

BALE DALINDA:

EN İYİ KOREOGRAFİ VE YÖNETİM: UĞUR SEYREK
“OTELLO ” BALESİ İLE -İZMİR DEVLET OPERA VE BALESİ

YILIN MÜZİK ÖDÜLÜ: İDİL BİRET

Yılın gazetecilik ödülü: yılmaz özdil

ONUR ÖDÜLÜ: PROF. DR. MESUT İKTU


2007 – 2008

Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü Derneği’nin Tiyatro, Opera ve Bale ödülleri 28 Mayıs Çarşamba günü saat 19.00’da Yeniköy’deki Avusturya Kültür Ofisi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu.
Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü Derneği on beş yıldır tiyatro, üç yıldır opera ve bale dallarında ödül vermekte bu sene ilk olarak müzik dalında da bir ödül verdi.
Hayati Asılyazıcı başkanlığındaki juri bu seneki ödülleri aşağıdaki şekilde açıkladı;

En İyi Yapım ve Yönetmen Ödülü: Eskişehir Tiyatro Anadolu’da Gökhan Soylu, sahneye koyduğu Shakespeare’in “Macbeth” adlı oyunuyla “En iyi Yapım ve Yönetmen” ödülüne layık görüldü.
En İyi Kadın Oyuncu: Tuncer Cücenoğlu’nun yazdığı, Ayşe Emel Mesçi’nin Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu “Çığ” adlı oyundaki rolüyle, Rengin Samurçay “En İyi Kadın Oyuncu” seçildi.

En İyi Erkek Oyuncu: Donkişot Prodüksiyon yapımı olan, Şakir Gürzumar’ın sahneye koyduğu “Dalga” adlı oyundaki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Levent Ülgen’e verildi.

2007–2008 3. Beşiktaş Çırağan Lions Türka Kahramankaptan Opera ve Bale Ödülleri’nin bu seneki sahipleri ise söyle

Opera dalında en iyi soprano: İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde Yekta Kara’nın sahneye koyduğu, Verdi’nin “Macbeth” operasında “Lady Macbeth”te rol alan soprano Perihan Nayır Opera dalında en iyi soprano seçildi.

Bale dalında en iyi koreograf: 2007–2008 döneminde, librettosunu Şefik Kahramankaptan’ın müziğini Can Atilla’nın yazdığı, Mehmet Balkan’ın koreografisini yapıp Mersin Opera ve Balesi’nde sahneye koyduğu “Arayış” adlı baledeki koreografisiyle Mehmet Balkan Bale dalında en iyi koreograf seçildi.

En İyi Müzik etkinlikleri: En iyi müzik etkinlikleri ödülünün 2007–2008 döneminde müziğin her türüne, dünyaca ünlü solistlere, bale yapımlarına yer veren Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na verilmesi uygun görüldü.


2006 – 2007

Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü Derneği’nin her yıl vermekte olduğu Tiyatro Ödülleri açıklandı.

Çırağan Lions Kulübü Derneği’nin Türkân Kahramankaptan adına verilmekte olan Tiyatro Ödülleri’nin 17.si, 28 Mayıs 2007 Pazartesi saat 20:00 de Yeniköy’deki Avusturya Kültür Ofisi’nde düzenlenecek törenle sahiplarini bulacak. Seçici Kurul’un yaptığı değerlendirmeye göre;
YILIN EN İYİ YAPIM VE YÖNETMENİ: Martin McDonagh’nın yazdığı Ahmet Levendoğlu’nun dilimize çevirdiği İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu “Inishmaan’ın Sakatı” adlı yapıma ve yönetmeni Ahmet Levendoğlu’na verildi.

YILIN EN İYİ KADIN OYUNCUSU:
Kenan Işık’ın oyunlaştırdığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahneye koyduğu “”Ölümsüz Öykü” adlı oyundaki rolüyle Tomris İncer’e verildi.

YILIN EN İYİ ERKEK OYUNCUSU:
Özen Yula’nın yazdığı, Ayşenil Şamlıoğlu’nun sahneye koyduğu İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı, “Dünyanın Ortasında Bir Yer” adlı oyundaki rolüyle Yetkin Dikinciler’e verildi.

Beşiktaş Lions Kulübü Derneği’nin Opera ve Bale dallarındaki Yılın En İyi Yapım ve Yılın En İyi Sanatçıları belli oldu. Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü Derneği’nin 2006-2007 dönemiyle ilgili, Yılın En İyi Opera ve Bale Ödülleri açıklandı.
Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü Derneği’nin Türkân Kahramankaptan adına ödül alan yapıtlar ve sanatçılar belli oldu.

YILIN EN İYİ OPERA YAPIMI VE YÖNETMENİ:
Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Gürçil Çeliktaş’ın sahneye koyduğu Verdi’nin “Nabucco” operası ve yönetmeni Gürçil Çeliktaş, Yılın En İyi Yapım ve Yönetmeni Ödülü’ne değer görüldü.

YILIN EN İYİ OPERA SANATÇISI:
İzmir Devlet Opera ve Balesi’ndeki Mehmet Ergüven’in sahneye koyduğu Mozart’ın “Idemeneo” operasındaki “Elektra” rolüyle Yılın En İyi Opera Solisti Ödülü’ne Aytül Büyüksaraç değer görüldü.

YILIN EN İYİ EPİK TÜRK BALESİ, KOREOGRAF VE YÖNETMENİ:
İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde, Hülya Aksular’ın librettosunu yazdığı, koreografilediği ve sahneye koyduğu epik “İstanbul” balesi, Yılın En İyi Epik Türk Balesi, Koreograf ve Yönetmeni Ödülü’ne değer görüldü.

YILIN EN İYİ ERKEK DANSÇISI:
İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde koreografisini yaptığı ve dans ettiği “İşte Mutluluk Bu”, “La Bayadere”, “İstanbul” ve diğer bale yapıtlarındaki danslarıyla Yılın En İyi Erkek Dansçısı Ödülü Berk Sarıbay’a verildi.

ONUR ÖDÜLÜ:
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni; Türk balesini primabalerini Meriç Sümen Kanan, ulusal opera ve baleye yaptığı katkılarından ötürü Onur Ödülü’ne değer görüldü.

Reklamlar

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s