Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Sakıp Sabancı Ödülü (2005 – 2010)

Posted by Aydın Ergil 16 Mart 2017

Festival kapsamında 2005 yılından bu yana tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı sunmak amacıyla verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yılki sahibi usta tiyatrocu Müşfik Kenter oldu.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve Güler Sabancı’nın elinden ödülünü alan sanatçı, ‘çok onurlandım. Teşekkür ediyorum. Tiyatro zor bir meslek. Madende çalışan işçilerin yaptığı iş kadar zor. Tiyatrocu olmak isteyenler bunları düşünmeli. Burada olmaktan çok sevinçliyim’ diye konuştu.

29 Mart 2010

Önceki Yıllar:

2009:
2009 yılının “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” tiyatro sanatçısı Genco Erkal’a verildi.

Genco Erkal yaptığı konuşmada, 50 yıllık sanat hayatında hemen her yıl en az bir kez Adana’ya geldiğini ve bir oyun oynadığını belirterek, “Her seferinde bu seyircinin olgunluğu, anlayışı ve niteliğinin yüksekliği karşısında hayran kaldım” dedi. Festivale başından beri sürekli katılan bir oyuncu olduğunu kaydeden Erkal, şöyle devam etti: “10 yıl önceki festivalin açılışını Nazım Hikmet’ten oynadığım ‘İnsanlarım’ adlı oyunla yapmıştık. Rahmetli Sakıp Sabancı ön sıradan beni izleyerek, kendine özgü coşkusuyla boynuma sarılıp beni kutlamıştı. Bugün yıllar sonra onun adının konduğu bu değerli ödülü almakla, arkada bıraktığım 50 yılı taçlandırmak adına çok onur duydum.”

2008:
Açılış töreninde “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” Yıldız Kenter’e verildi. Ödülünü alırken konuşma yapan Yıldız Kenter, bugünün kendisi için çok önemli olduğunu belirterek duyduğu heyecanı ve mutluğu dile getirdi.

2007:
Açılış töreninde “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” Bozkurt Kuruç’a verildi.

2006:
Festival açılışında Macide Tanır’a “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü?nü Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı verdi.

2005:
İlk kez verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü, sanatçı Cüneyt Gökçer adına eşi Ayten Gökçer aldı.

Reklamlar

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s