Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

Posted by Aydın Ergil 30 Mart 2017

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği 2017 TEB Ödülleri’ni açıkladı. Birlik üyesi eleştirmen ve akademisyenlerin oylarıyla belirlenen ödüllerde; Yılın Oyunu Stüdyo Oyuncuları’nın, Şahika Tekand’ın sahneye koyduğu ilk olarak 2016 İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşan ve sezon boyunca büyük beğeni kazanan “Godot’yu Beklerken”oldu. Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’ne bu yıl iki başarılı oyuncu, Tiyatro Pera’nın ‘Vanya, Sonya, Maşa ve Spike’ oyunundaki rolüyle Tilbe Saran ve Tiyatro İN’in ‘Akciğer’ oyunundaki rolüyle Nergis Öztürk değer görüldü.

Anlamlı onur ödülü

Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden KHK ile ihraç edilen akademisyenler 2017 TEB Onur Ödülü’ne layık görülen isimler oldu. TEB Ankara Ödülleri’nde ise İpek Atagün Gezener ve Murat Çıdamlı, Yılın Oyuncuları olarak belirlenirken, TEB Onur Ödülü’nün de Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya verilmesi kararlaştırıldı.

Türkiye’de tiyatro eleştirmeni ve akademisyenlerini çatısı altında toplayan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2016-2017 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirlendi.

Yolcu Tiyatro’nun “Joko’nun Doğum Günü” isimli oyunundaki performansıyla Tolga İskit, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’ne eleştirmenlerin çoğunun oyunu alarak layık görüldü. Yılın Yerli Oyun Yazarı, “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunuyla Murat Mahmutyazıcıoğlu olarak belirlendi. Fiziksel Tiyatro Araştırmaları da “Şatonun Altında” performansı ile TEB Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ankara’nın ödülleri

TEB Ankara Temsilciliği de 2016-2017 tiyatro sezonu Ankara TEB Ödülleri kapsamında verilen Yılın Kadın Oyuncu Ödülü, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Özen Yula’nın yazıp yönettiği ‘Gayri Resmi Hurrem’deki başarılı performansıyla çok dengeli ve enerjik bir oyun sunduğu için İpek Atagün Gezener’e verildi. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Erdinç Doğan’ın Dostoyevski’den uyarlayıp sahneye koyduğu ‘Yeraltından Notlar’ adlı oyundaki güçlü, başarılı, yetkin oyunculuğu nedeniyle Murat Çıdamlı layık görüldü. Onur Ödülü ise tiyatro alanına uzun yıllar sonsuz bir inanç ve enerjiyle sağladığı akademik ve sanatsal katkı nedeniyle Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya verildi.

Bu yıl 26. kez verilecek TEB Ödülleri, 21 Nisan Cuma günü İstanbul’da Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde yapılacak törenle, Ankara Ödülleri ise sezon sonunda Ankara’da sahiplerine takdim edilecek.

Kaynak: http://www.birgun.net/haber-detay/teb-in-onur-odulu-ihrac-edilen-akademisyenlerin-153067.html

Reklamlar

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s