Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

5. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri

Posted by Aydın Ergil 02 Haziran 2017

IMG_1367_resize.JPG

5. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri, 29 Mayıs 2017 Akşamı Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Ersin Umut Güler’in Yolcu Tiyatro’da yönettiği “Joko’nun Doğum Günü” yılın en iyi oyunu seçilirken, Nedim Saban’ın yönettiği, Tiyatro Kare’nin “Ahududu” adlı oyunu yılın en iyi komedisi, Ufuk Tan Altunkaya’nın yönettiği Mekan Artı’nın “Balkon”’u yılın en iyi Küçük Salon oyunu ödüllerini aldılar. Yılın teması “Özgürlük” konusunu en iyi işleyen oyun olarak da Sarı Sandalye’nin “O / Hakkâri’de Bir Mevsim” adlı oyunu seçildi.

Ekin Yazın Dostları, okudukları kitapları tartışmak üzere bir araya gelen okurlar tarafından 2006 yılında kuruldu. Bu gruplara, 2008’de, izledikleri oyunları tartışan tiyatro izleyicileri de eklendi. 2012’de Felsefe söyleşileri başladı. 2016’da da Fotoğrafçılık kolu kuruldu.

Ekin Yazın Dostları’nın İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Marmaris ve Karadeniz Ereğli’de kitap tartışma grupları bulunuyor. Grup dokuz yıldır Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’na, dört yıldır İzmir Kitap Fuarı’na katılıyor, fuarlarda kitap ve tiyatro söyleşileri düzenliyor.

Aysel Sakarya, Aydın Ergil, Hatice Erdem Dolu, Nevzat Yıldıran ve Nurdan Ergil’den oluşan Seçici Kurul, kararlarını 4 Mayıs’da açıklamıştı.

Törenden önce düzenlenen kokteylde sanatçılar yıl içinde göremedikleri dostlarıyla söyleşme olanağı buldular. Törenin sunuculuğunu Aybike Turan yaptı.

Törenin açılış konuşmasını Ekin Yazın Dostları adına Aydın Ergil yaptı. Ergil, konuşmasının başında, Ekin Yazın Dostları’nın amacını şöyle dile getirdi: “Tiyatro Ödüllerimiz, seçici kurulun en çok beğendiği oyun ve sanatçıların ödüllerle taçlandırılması ve adlarının tiyatro tarihimizin sayfalarına yazılması için verilmektedir”. Gelecek yıl İzmir gruplarının da tiyatro ödülleri verme hazırlığı içinde olduklarını belirten Aydın Ergil konuşmasını Ekim ayında düzenlenecek olan bir tiyatro şenliği haberiyle sürdürdü. Tüm ayrımlarda (kategorilerde) ödül kazanan oyunların yer alacağı şenlik geçen sezon bu oyunları izleyemeyenler için yeni bir izleme olanağı yaratacak. Şenliğin eşgüdümünü Ekin Yazın Dostları yapacak.

Konuşmadan sonra ödüllerin verilmesine geçildi. Ödül verenler arasında: Ferdi Merter, Tuncer Cücenoğlu, Engin Ayça, Suna Keskin, Nergiz Çorakçı,  Hakan Altıner, Barış Kıralioğlu, Nedim Saban ve Rafet Akalın  yer alıyordu. Ödül verenler ve alanlar kısa konuşmalarla düşüncelerini dile getirdiler.

Tören resimleri yakında sitemize eklenecek.

Törenimizle ilgili haber yayımlayan siteler:

http://istdt.gov.tr/ekin-yazin-dostlari-tiyatro-odulleri-nde-istanbul-

http://tiyatrokedi-com.webnode.com.tr/gulyabani/

Youtube Videoları:

 

Reklamlar

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s