Ekin Yazın Dostları – Tiyatro

Ekin Yazın Dostları'nın Tiyatro Kaynağı

Archive for the ‘Tiyatro Ödülleri’ Category

Tüm Tiyatro Ödülleri bu kategoride bir arada görülebilmektedir

Bedia Muvahhid Ödülü

Posted by Aydın Ergil 12 Mayıs 2018

“24. BEDİA MUVAHHİD ÖDÜLÜ” PELİN BUDAK’IN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Türk Kadınlar Birliği İstanbul Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği 24. Bedia Muvahhid Ödülü bu yıl İBB Şehir Tiyatroları oyuncusu Pelin Budak’a (Ben Çağırmadım‘daki yorumuyla) veriliyor.

Reklamlar

Posted in 2017 - 2018 Sezonu Ödülleri | Leave a Comment »

6. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri

Posted by Aydın Ergil 02 Mayıs 2018

6. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri Basın Bülteni


6. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödüllerini kazananlar belirlendi. Ödüller, 28 Mayıs 2018 Pazartesi akşamı 20:30’da Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende sahiplerine verilecektir.

2006’da kurulan Ekin Yazın Dostları’nın 6 kentte 15 okur öbeği bulunmaktadır. Her öbek, her ay buluşarak önceden belirledikleri bir kitabı yorumlamaktadır.

Öte yandan İstanbul öbekleri 2008’den bu yana izledikleri tiyatro oyunlarını tartışmaktadırlar.

İstanbul’da 2012’de kurulan felsefe öbeğinde ise önceden belirlenen felsefe kavramları ve metinleri tartışılmaktadır. Ekin Yazın Dostları, yıl içinde izlenen ve en çok beğenilen sanatçı ve oyunları tarihin sayfalarına yazmak için 2013’de tiyatro ödülleri vermeye başlamıştır. Seçici kurulda hiçbir tiyatrocu bulunmamaktadır.

Seçkide yer alan oyunlar grubun internet sitesinde duyurulmaktadır. Bu yıl ödülleri beş kişiden oluşan seçici kurul belirlemiştir. “İzleme Platformunun Seçtiği Oyun” ise 30 kişilik izleme ve tartışma grubu tarafından belirlenmiştir.

Seçici Kurul, bu yıl, aşağıda adları bulunan kişilerden oluştu:

 

Jüri-2018

  • Nurdan Ergil, Aydın Ergil, Nevzat Yıldıran, Nursen Öztürk ve Aysel Sakarya (soldan sağa)

Ödül kazanan tüm sanatçıları ve tiyatroları kutluyoruz.

Ekin Yazın Dostları

https://ekinyazint.wordpress.com/

6. Ekin Yazın Dostları
Tiyatro Ödülleri
(2017-2018)
   
  Sanatçı Oyun (Tiyatro/Kurum)
     
Oyun   Kanlı Komedya – Caligula (Baba Sahne)
Küçük Salon Oyunu   Özgürlüğün Bedeli (Sahne 3)
Komedi   Oyun Karıştı (Tatavla Tiyatro)
İzleyici Platformunun Seçtiği Oyun   Dönüşüm (Altkat Sanat)
Yönetmen Yiğit Sertdemir III. Richard (Altıdan Sonra Tiyatro)
Oyun Yazarı Ceren Ercan Seni Seviyorum Türkiye (Bakırköy Belediye Tiyatroları)
Kadın Oyuncu Yeşim Koçak Nora – Bir Bebek Evi (İBB Şehir Tiyatroları)
Erkek Oyuncu Ersin Umut Güler Kürklü Venüs (Yolcu Tiyatro)
Küçük Salon Kadın Oyuncu Ayşegül Sünetçioğlu Jean-Paul Marat (Praxis Perform)
Küçük Salon Kadın Oyuncu Gülay Say Netoçka Nezvanova (Yabancı Sahne)
Küçük Salon Erkek Oyuncu Muzaffer Yöntem Godot’yu Beklerkeni Beklerken (Asmalı Sahne)
Komedi Kadın Oyuncu Ayşe Erbulak Damadım Olur musun? (Tiyatro Kedi)
Komedi Erkek Oyuncu Erdem Akakçe İntiharın Genel Provası (Tiyatroadam)
Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu Ayşegül Uraz He-Go (Altıdan Sonra Tiyatro)
Yardımcı Rolde Erkek Oyuncu Serhan Süsler Nehrin Solgun Yüzü (İstanbul Devlet Tiyatrosu)
Sahne Tasarımı Behlüldane Tor Günün Çorbası (İstanbul Devlet Tiyatrosu)
Giysi Tasarımı Nihal Kaplangı Çingeneler Gökyüzünde Yaşar (İBB Şehir Tiyatroları)
Işık Tasarımı Serhat Akın Romeo ve Juliet (İstanbul Devlet Tiyatrosu)
Özgün Tiyatro Müziği Burçak Çöllü Sherlock-Hamid (Bakırköy Belediye Tiyatroları)
Koreografi Senem Oluz Çingeneler Gökyüzünde Yaşar (İBB Şehir Tiyatroları)
     
Genç Yetenekler Atakan Yılmaz Angina Pektoris (Küçük Salon)
Genç Yetenekler Meriç Rakalar Filifu’nun İntikamı (Altıdan Sonra Tiyatro)
Genç Yetenekler Emir Özden Otomatik Portakal (Küçük Salon)
Genç Yetenekler Öyküsu Özyürek Özgürlüğün Bedeli (Sahne 3)

Posted in >> Ödüllerimizle İlgili Haberler, 2017 - 2018 Sezonu Ödülleri | 1 Comment »

Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri

Posted by Aydın Ergil 24 Nisan 2018

Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri 2017 – 2018 Sezonu Kazananlar

Yılın Koreografisi

Senem Oluz / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro 

Yılın Sahne Müziği

Burçak Çöllü / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro 

Yılın Işık Tasarımı

2 değerli sanatçı bu ödülü paylaştı:

 Yüksel Aymaz / “Kanlı Komedya / Caligula” / Baba Sahne

Cem Yılmazer / “Martı” / Pürtelaş

Yılın Giysi Tasarımı
Candan Seda Balaban / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro 

Yılın Sahne Tasarımı
Barış Dinçel / “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne 

Yılın Umut Veren Erkek Oyuncusu

3 Değerli genç sanatçı ödülü paylaştı:

Efe Erkekli / “Tamamen Doluyuz” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Ozan Dolunay / “Killology” / Craft
Metin Akdülger / “Baldan Karanlık” / TOY İstanbul

Yılın Umut Veren Kadın Oyuncusu

3 Değerli genç sanatçı ödülü paylaştı:

Demet Ergün / “Düdüklüde Kıymalı Bamya” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Ayça Koptur / “Woyzeck” / Oyun Atölyesi
Ilgaz Kaya / “Dara” / V.O.L.Lnokta

Yılın Yardımcı Rolde Erkek Oyuncusu
Fatih Koyunoğlu / “İntiharın Genel Provası” / Tiyatroadam

Yılın Yardımcı Rolde Kadın Oyuncusu
Ayşegül Uraz / “HE-GO” / Altıdan Sonra Tiyatro

Yılın Erkek Oyuncusu
Murat Akkoyunlu / “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne

Yılın Kadın Oyuncusu
Nezaket Erden / “Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit” / Seyyar Sahne 

Yılın Yerli Oyun Yazarı

2 değerli sanatçı bu ödülü paylaştı:

Halil Babür / “HE-GO” / Altıdan Sonra Tiyatro
Duygu Dalyanoğlu – Aysel Yıldırım / “Zabel” / Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu

Yılın Yönetmeni

Yiğit Sertdemir / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro

Yılın Oyunu

“Martı” / Pürtelaş

Yılın Prodüksiyonu
Romeo ve Juliet / İstanbul Devlet Tiyatrosu

Üstün Akmen Teşvik Ödülü
• Erkan Akbulut / “Dönüşüm” / Altkat Sanat
• Seyhan Arman / Küründen Kabare

Üstün Akmen Tiyatroya Katkı Ödülü
• Şevket Çoruh
• Kadıköy Tiyatrolar Platformu

Tiyatro Kurum Ödülü
• Kumbaracı50
• Kadıköy Emek Tiyatrosu
• İkincikat Tiyatro
• Laçin Ceylan – Bitiyatro

Ekip Oyunu
• Mutluyduk Belki Bugüne Kadar / Two Two Prodüksiyon
• Gözlerin Ardında Müzikal / Tiyatro Keyfi / Kemal Başar

Ustaya Saygı Ödülü
Ali Poyrazoğlu

Emek Ödülü
Ferhan Şensoy

Onur Ödülü
Haldun Dormen
Suna Keskin

2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri 2017 – 2018 Sezonu Adayları

1. Yılın Koreografisi
• Senem Oluz / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Orçun Okurgan / “Woyzeck” / Oyun Atölyesi
• Seda Özgiş / “Günün Çorbası” / İstanbul Devlet Tiyatrosu

2. Yılın Sahne Müziği
• Burçak Çöllü / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Burçak Çöllü / “Sevmekten Öldü Desinler” / Kadıköy Emek Tiyatrosu
• Çağrı Beklen / “Woyzeck” / Oyun Atölyesi

3.  Yılın Işık Tasarımı
• Cem Yılmazer / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Yüksel Aymaz / “Kanlı Komedya / Caligula” / Baba Sahne
• Cem Yılmazer / “Martı” / Pürtelaş

4. Yılın Giysi Tasarımı
• Candan Seda Balaban / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Gamze Kuş / “NORA – Bir Bebek Evi” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
• Nalan Alaylı / “Günün Çorbası” / İstanbul Devlet Tiyatrosu

5. Yılın Sahne Tasarımı
• Barış Dinçel / “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne
• Behlüldane Tor / “Günün Çorbası” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
• Eylül Gürcan / “NORA – Bir Bebek Evi” / İstanbul Şehir Tiyatroları

6. Yılın Umut Veren Erkek Oyuncusu
• Efe Erkekli / “Tamamen Doluyuz” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
• Ozan Dolunay / “Killology” / Craft
• Metin Akdülger / “Baldan Karanlık” / TOY İstanbul

7. Yılın Umut Veren Kadın Oyuncusu
• Demet Ergün / “Düdüklüde Kıymalı Bamya” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
• Ayça Koptur / “Woyzeck” / Oyun Atölyesi
• Ilgaz Kaya / “Dara” / V.O.L.Lnokta

8. Yılın Yardımcı Rolde Erkek Oyuncusu
• Fatih Koyunoğlu / “İntiharın Genel Provası” / Tiyatroadam
• Şerif Erol / “Martı” / Pürtelaş
• Fatih Kahraman / “Karmakarışık” / İstanbul Devlet Tiyatrosu

9. Yılın Yardımcı Rolde Kadın Oyuncusu
• Nihal Albayrak / “Zabel” / Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu
• Selmin Artemiz / “Günün Çorbası” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
• Ayşegül Uraz / “HE-GO” / Altıdan Sonra Tiyatro

10. Yılın Erkek Oyuncusu
• Reha Özcan / “Ruki” / DeepBlueIdeas
• Murat Akkoyunlu / “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne
• Halil Babür / “HE-GO” / Altıdan Sonra Tiyatro

11. Yılın Kadın Oyuncusu
• Nezaket Erden / “Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit” / Seyyar Sahne
• Yeşim Koçak / “NORA – Bir Bebek Evi” / İstanbul Şehir Tiyatroları
• Aysel Yıldırım / “Zabel” / Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu

12. Yılın Yerli Oyun Yazarı
• Halil Babür / “HE-GO” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Duygu Dalyanoğlu – Aysel Yıldırım / “Zabel” / Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu
• Sami Berat Marçalı / “Yuva” / B Planı

13. Yılın Yönetmeni
• Yiğit Sertdemir / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Emrah Eren / “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne
• Melda Narin / ”Yedi” / Sahne Çolpan İlhan

14. Yılın Oyunu
• “Zabel” / Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu
• “Martı” / Pürtelaş
• “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne

 

Posted in 2017 - 2018 Sezonu Ödülleri | Leave a Comment »